МАУ

Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Вести и догађаји

 

СВЕТИ КОЊИ – НЕБЕСКИ ЈАХАЧИ

SEMСарадња МАУ са Словенским етнографским музејом у Љубљани

На изложби „Свети коњи – небески јахачи“ која траје од 20.10.2022. до 14.1.2024. у Словенском етнографском музеју у Љубљани (СЕМ) представљено је богато наслеђе симболичких значења коња и јахача у културама света. Као резултат истраживања и тумачења кустоса др Марка Фрелиха, међуинституционалне и међународне сарадње, на овој изложби заступљени су записи, илустрације и изабрани предмети из збирки СЕМ и још шеснаест словеначких и иностраних музеја.

Из збирки Музеја афричке уметности у Београду, на изложби „Свети коњи – небески јахачи“ у Љубљани посетиоци могу видети седло из Марока које привлачи погледе златним везом на црвеној кожи, симболичне мотиве који одликују етиопску украсну тканину за коња, као и фигуре коњаника резбарене у дрвету и друге артефакте из западне Африке.

Поводом још једне успешне сарадње, али и поводом великог јубилеја који ове године обележава СЕМ – 100 година од оснивања, Марија Милош, виши кустос МАУ, присуствовала је 24.9.2023. године ауторском вођењу др Марка Фрелиха кроз изложбу „Свети коњи – небески јахачи“. Посетиоце изложбе том приликом др Фрелих је упознао и са дугогодишњом плодном сарадњом између две институције, која је започета још 1979. и 1980. године разменом гостујућих изложби Музеја афричке уметности из Београда и Словенског етнографског музеја из Љубљане.

Кликните да посетите страницу изложбе на сајту СЕМ.

Више о изложби „Свети коњи – небески јахачи“:

 

БИЛТЕН - пријава

Пријавите се како бисмо Вас информисали о предстојећим музејским програмима.

captcha 

Календар догађаја

Kalendar događaja

Виртуелна тура

Дигитални отисак МАУ

Диг(и)МАУ

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Аудио-водич

Аудио-водич

Дарујте МАУ

Гостујуће изложбе

putujuci mau cir

Часопис Музеја

МАУ препоручује

Privatna arhiva Džuverović

WSSSR

SIVision

Zavod Afriška Vas

Како ради МАУ

О томе како и шта (све) ради МАУ, погледајте у сјајном прилогу за BRAINZ TV - Научну телевизију (новембар 2019.). Говори део МАУ тима: Емилиа Епштајн, Милица Јосимов, Милица Наумов, Марија Милош, Ана Кнежевић.


МАУ је члан   Balkan Museum Network

Музеј афричке уметности је приступачан за све посетиоце

Музеј афричке уметности поседује приступне рампе за инвалидска колица, стазе водиље за лица са оштећењем вида, као и тактилне предмете са аудио-дескрипцијом и потписима на Брајевом писму.

Издвајамо

Часопис Музеја

Časopis Muzeja

Е-Публикације

E-publikacije

Архива