DANI EVROPSKE BAŠTINE
Septembar 2023.
Dani evropske baštine ove godine biće obeleženi temom „Živo nasleđe“, koja se odnosi na prakse, znanja i veštine koje su se prenosile sa generacije na generaciju, a koje se i danas koriste.
Dani evropske baštine, koji se održavaju svakog septembra, deo su velike evropske manifestacije kojom se nasleđe predstavlja kao zajednička baština evropskih naroda.
I ove godine Muzej učestvuje u Danima evropske baštine sa posebno osmišljenim besplatnim programima. (Gde je naznačeno, prijavljivanje je obavezno.)
Program u MAU
Subota, 16. septembar, u 11 časova
NAPRAVIMO PTICU!
Kreativna radionica za decu
Pozivamo decu da po uzoru na muzejski predmet – skulpturu ptice naroda Senufo, izvajaju zajedničku skulpturu u glini.
Nakon radionice, skulptura će se odliti u gipsu i biće izložena na prvoj taktilnoj izložbi MAU čije je otvaranje planirano za oktobar mesec tekuće godine.
Radionica je namenjena deci uzrasta 8 do 13 godina, a vodi je Milica Josimov, vajar i rukovodilac programa u MAU.
Prijavu za radionicu sa sledećim podacima: ime i prezime i godište, možete poslati na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Utorak, 19. septembar, u 18 časova
„UMETNOST, UPRKOS SVEMU“
Stručno vođenje kroz izložbu autorke Aleksandre Gačić
Izložba Umetnost, uprkos svemu nastala je u saradnji sa Ilijom Gubićem, arhitektom i počasnim konzulom Srbije za Ruandu. Prikazana su savremena dela četrnaest umetnica i umetnika iz istočne Afrike: Ruande, Kenije, Ugande, Mozambika i Sudana. Na autorskom vođenju kustoskinje Aleksandre Gačić posetioci će imati priliku da zavire u življena iskustva umetnika, ali i da sagledaju šire kontekste u kojima su dela nastala. Iza vedrih kolorita, impozantnih ljudskih figura i neobičnih tekstura slika i skulptura, nalazi se čitav spektar ličnih barijera (gubitak bližnjih, nejednak pristup edukaciji, i dr.) i društvenih prepreka (etničke tenzije, uticaj patrijarhata, klimatske promene, zagađenje životne sredine i sl.), koje umetnici prevazilaze uprkos svemu, zahvaljujući svojoj kreativnoj snazi i upornošću. Štaviše, savremeni afrički umetnici čiji su radovi prikazani na ovoj izložbi, protagonisti su svog neposrednog okruženja, ali i globalne umetničke scene – oni su pokretači umetničkih projekata i društvenih promena u svojim zajednicama, a poruke njihovih radova odjekuju širom sveta, te tako stižu do poznatih umetničkih manifestacija (Venecijanski bijenale, Selekcija Dokumenta u Kaselu, i dr.), kao i do nas ovde, u Beogradu, Srbiji.
Nije potrebno prijavljivanje.
Subota, 23. septembar, u 11 časova
ŠETNJA „KULTURNA BAŠTINA TOPČIDERA“
Posebno izdanje šetnje u okviru manifestacije „Dani evropske baštine“ vodi vas putanjom: Muzej afričke umetnosti (Andre Nikolića 14), Kuća kralja Petra (Vase Pelagića 40), Kuća legata – Legat Petra Lubarde (Iličićeva 1).
Okupljanje: Muzej afričke umetnosti u 11 časova.
Pridružite nam se u uzbudljivom istraživanju baštine Topčidera! Saznajte nešto više o nastanku Muzeja afričke umetnosti, životu i radu njegovih osnivača Vede zagorac i Zdravka Pečara, kao i o savremenoj afričkoj umetnosti. Upoznajte se sa uzbudljivom pričom o kralju Petru Prvom Karađorđeviću, njegovom boravku u velelepnoj senjačkoj vili i današnjoj spomen sobi, kao i o jedinstvenoj ulozi Petra Lubarde i njegovog stvaralaštva u našoj istoriji umetnosti.
Sa vama šetaju i pričaju istoričarke umetnosti Ana Knežević, kustoskinja Muzeja afričke umetnosti, i Ivana Zatežić, saradnica Kuće legata.
Broj mesta je ograničen, a prijavu možete poslati na: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.!
Više informacija o ostalim programima u okviru manifestacije „Dani evropske baštine“ možete pronaći OVDE.