Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Arhiva

 

Šetnje „Kulturna baština Topčidera” i u 2022. godini

Kulturna baština TopčideraŠetnje „Kulturna baština Topčidera“, koje već godinama organizuje Muzej afričke umetnosti, održavaju se poslednje subote u mesecu i otkrivaju skrivene kutke topčiderskog brda, privatne i javne prostore koje baštine raznoliko nasleđe – istorijsko, kulturno, umetničko, prirodno, kolekcionarsko, itd. Kroz šetnju je moguće upoznati devet lokacija, počev od Muzeja afričke umetnosti, zatim, Arhiva Jugoslavije, Kuće kralja Petra, Legata Petra Lubarde, Vespa muzeja Srbija, kuće Olge Jančić, Javni akvarijum i tropikarijum, kao i „baštinu na otvorenom” kakvu čuvaju spomenik Isidori Sekulić i skulpture u Hajd parku.

Tokom ovih šetnji možete čuti više o arhitekturi pomenutih objekata, o svojevrsnom duhu mesta – genius loci koji se kroz istoriju u određenom prostoru razvijao, o čuvenim umetnicima Petru Lubardi i Olgi Jančić, o Zdravku Pečaru i Vedi Zagorac, osnivačima Muzeja afričke umetnosti, o aktivnostima kralja Petra I Karađorđevića i njegovog sina Aleksandra u ovom delu Beograda, o italijanskom dolce vita i vesparoškoj strasti i kulturi. Pridružite nam se i saznajte otkud priča o Moši Pijade u Muzeju afričke umetnosti, šta je Petar Lubarda mislio o izradnji Đerdapa, koje vozilo zapravo koristi Beba Lončar u filmu Ljubav i moda, kako je upoznavanje Henrija Mura uticalo na opus Olge Jančić, na koji način je kralj Petar živeo u iznajmljenoj vili trgovca Đorđa Pavlovića i mnoge druge istorijski zanimljive, a savremeno inspirativne priče!

 

DOSTUPNI TERMINI NAREDNIH ŠETNJI

 

Subota, 26.03.2022, u 11 časova – poslednja martovska subota
Muzej afričke umetnosti, Kuća kralja Petra, Vespa muzej Srbija

Kulturna baština TopčideraPozivamo vas da nam se pridružite u martovskoj šetnji koja otkriva priču o istoriji i sadašnjici Muzeja afričke umetnosti, i predstavlja stalnu postavku ovog muzeja, kao i izložbu umetnika Luisa Siprijena Rialsa. Prošetajte kroz Kuću kralja Petra i saznajte više o tome kako je on poslednje godine života proveo u ovoj vili, kao i šta se sve dogodilo sa predmetima iz kuće nakon njegove smrti do danas. Martovsku šetnju završavamo uzbudljivom pričom o Vespa muzeju Srbija, razmišljajući o kolekcionarskoj strasti i istoriji vesparoške kulture u Beogradu.

Sa vama šetaju istoričarke umetnosti Ivana Zatežić i Ana Knežević.

Usled epidemiološke situacije, broj posetilaca je ograničen, a prijavljivanje je obavezno na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.. Broj posetilaca je ograničen na 20, a upotreba epidemioloških maski u zatvorenom prostoru je obavezna.

Cena ulaznice: 500 dinara; ulaznice se kupuju pred početak šetnje u Muzeju afričke umetnosti

 

*Napomena: minimalan broj posetilaca za organizaciju šetnje je 10.

Više informacija o narednim terminima - USKORO!

 

 


 

POSEBNA PONUDA: „ŠETNJA PO MERI”

Nudimo mogućnost organizovanja šetnje koja uključuje obilazak tri od navedenih devet lokacija: Muzej afričke umetnosti, Kuća kralja Petra, Kuća legata – Legat Petra Lubarde, Arhiv Jugoslavije, Javni akvarijum i tropikarijum Beograd, Kuća Olge Jančić, Vespa muzej Srbija, Hajd park i skulpture u javnom prostoru, park Mala zvezda i spomenik Isidori Sekulić, po vašoj želji. U tom slučaju, potrebno je formirati grupu i kontaktirati nas na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. najkasnije 3 dana pre organizovane šetnje.

Cena ulaznice za šetnju sa deset i više učesnika je 500 dinara po osobi.

Cena za šetnju sa manje od 10 učesnika je 5.000 dinara ukupno.

*Važna napomena: „Kulturna baština Topčidera” je poseban program međuinstitucionalne saradnje i nismo u mogućnosti da izađemo u susret olakšicama koje se ostvaruju putem „Seniorˮ kartica, ICOM članskih karata, studentskog indeksa, i sl.

 

BILTEN - prijava

Prijavite se kako bismo Vas informisali o predstojećím muzejskim programima.

captcha 

Kalendar događaja

Kalendar događaja

Virtuelna tura

Digitalni otisak MAU

Dig(i)MAU

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Audio-vodič

Audio-vodič

Časopis Muzeja

Kako radi MAU

O tome kako i šta (sve) radi MAU, pogledajte u sjajnom prilogu za BRAINZ TV - Naučnu televiziju (novembar 2019.). Govori deo MAU tima: Emilia Epštajn, Milica Josimov, Milica Naumov, Marija Miloš, Ana Knežević.


MAU је član   Balkan Museum Network