Делегација МАУ почасни гост манифестације обележавања Националног дана бораца у Алжиру
НОВИ ПРОГРАМИ КУЛТУРНЕ САРАДЊЕ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И АЛЖИРА
Поводом обележавања Националног дана бораца револуције у Алжиру, министар за борачка питања Лаид Ребига приредио је срдачан пријем за др Марију Алексић, директорку Музеја афричке уметности у Београду, чија је посета Алжиру организована са циљем јачања партнерских односа и сарадње између две земље у области културе.
На састанку су размотрене могућности успостављања сарадње између алжирског Националног музеја муџахида и београдског Музеја афричке уметности и спровођење низа пројеката везаних за заједничко памћење, размену искустава у музејском менаџменту, организација стручних посета ради упознавања са различитим савременим музејским праксама и технологијама, као и припрема посебног програма за прославу 70 година од избијања Алжирске револуције.
Министар Ребига истакао је да је посета српског званичника Алжиру и делегације која је прати од изузетног значаја с обзиром на привилеговане историјске односе који спајају ове две земље, посебно током националне ослободилачке револуције. Др Марија Алексић изразила је задовољство и захвалност на прилици да са тимом сарадника борави у Алжиру, имајући у виду дубину односа између наше две земље успостављених још у време Здравка Печара, југословенског дипломате, ратног дописника, истраживача и писца, а потом и оснивача Музеја афричке уметности у Београду.
Делегација Музеја афричке уметности, коју осим др Марије Алексић чине и кустоскиња др Ана Кнежевић и доцент Филозофског факултета др Немања Радоњић, посетила је и бројне музеје у градовима Алжир, Оран и Темушент, као и друге споменике културе, историјске и туристичке локалитете.
Министар Лаид Ребига је са директорком музеја др Маријом Алексић испред новог рехабилитационог центра за ветеране у Бени Сафу посадио дрво као симбол српско-алжирског пријатељства и доделио јој посебну плакету у име захвалности за помоћ коју је наша земља пружала Алжиру током рата за независност. Веома емотиван тренутак био је сусрет са једним од алжирских ветерана, Беном Сафиом Ларбијем који је срдачно поделио своја сећања на дане проведене на лечењу у Југославији 1960. године, захваљујући акцији Црвеног крста.
Приликом посете Националном музеју муџахида у граду Алжиру и упознавања са програмима и организацијом музеја, за наш тим одржана је тура кроз сталну поставку која приказује историју борбе за независност Алжира, а потом и радни састанак о стручној сарадњи и размени, као и разговор о улози Здравка Печара и Веде Загорац у Алжирској револуцији. Бројни предмети изложени на сталној поставци били су нам познати захваљујући писању и истраживањима Здравка Печара, а међу њима су и камера и предмети који су припадали чувеном Стевану Лабудовићу.
Тим Музеја афричке уметности захваљује алжирском Министарству бораца и њихових наследника и министру Лаиду Ребиги, Лиасу Наиту Кацију, директору Националног музеја муџахида и Фатими Аоуине, координаторки за међународну сарадњу, и Амбасади НДР Алжир у Београду и амбасадору Фатаху Махразу на изузетној организацији ове посете.