Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Vesti i događaji

 

SVETI KONJI – NEBESKI JAHAČI

SEMSaradnja MAU sa Slovenskim etnografskim muzejom u Ljubljani

Na izložbi „Sveti konji – nebeski jahači“ koja traje od 20.10.2022. do 14.1.2024. u Slovenskom etnografskom muzeju u Ljubljani (SEM) predstavljeno je bogato nasleđe simboličkih značenja konja i jahača u kulturama sveta. Kao rezultat istraživanja i tumačenja kustosa dr Marka Freliha, međuinstitucionalne i međunarodne saradnje, na ovoj izložbi zastupljeni su zapisi, ilustracije i izabrani predmeti iz zbirki SEM i još šesnaest slovenačkih i inostranih muzeja.

Iz zbirki Muzeja afričke umetnosti u Beogradu, na izložbi „Sveti konji – nebeski jahači“ u Ljubljani posetioci mogu videti sedlo iz Maroka koje privlači poglede zlatnim vezom na crvenoj koži, simbolične motive koji odlikuju etiopsku ukrasnu tkaninu za konja, kao i figure konjanika rezbarene u drvetu i druge artefakte iz zapadne Afrike.

Povodom još jedne uspešne saradnje, ali i povodom velikog jubileja koji ove godine obeležava SEM – 100 godina od osnivanja, Marija Miloš, viši kustos MAU, prisustvovala je 24.9.2023. godine autorskom vođenju dr Marka Freliha kroz izložbu „Sveti konji – nebeski jahači“. Posetioce izložbe tom prilikom dr Frelih je upoznao i sa dugogodišnjom plodnom saradnjom između dve institucije, koja je započeta još 1979. i 1980. godine razmenom gostujućih izložbi Muzeja afričke umetnosti iz Beograda i Slovenskog etnografskog muzeja iz Ljubljane.

Kliknite da posetite stranicu izložbe na sajtu SEM.

Više o izložbi „Sveti konji – nebeski jahači“:

 

BILTEN - prijava

Prijavite se kako bismo Vas informisali o predstojećím muzejskim programima.

captcha 

Kalendar događaja

Kalendar događaja

Virtuelna tura

Digitalni otisak MAU

Dig(i)MAU

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Audio-vodič

Audio-vodič

Darujte MAU

Gostujuće izložbe

putujuci mau lat

Časopis Muzeja

MAU preporučuje

Privatna arhiva Džuverović

WSSSR

SIVision

Zavod Afriška Vas

Kako radi MAU

O tome kako i šta (sve) radi MAU, pogledajte u sjajnom prilogu za BRAINZ TV - Naučnu televiziju (novembar 2019.). Govori deo MAU tima: Emilia Epštajn, Milica Josimov, Milica Naumov, Marija Miloš, Ana Knežević.


MAU је član   Balkan Museum Network

Muzej afričke umetnosti je pristupačan za sve posetioce

Muzej afričke umetnosti poseduje pristupne rampe za invalidska kolica, staze vodilje za lica sa oštećenjem vida, kao i taktilne predmete sa audio-deskripcijom i potpisima na Brajevom pismu.

Izdvajamo

Časopis Muzeja

Časopis Muzeja

E-Publikacije

E-publikacije

Arhiva