Delegacija MAU počasni gost manifestacije obeležavanja Nacionalnog dana boraca u Alžiru
NOVI PROGRAMI KULTURNE SARADNJE IZMEĐU SRBIJE I ALŽIRA
Povodom obeležavanja Nacionalnog dana boraca revolucije u Alžiru, ministar za boračka pitanja Laid Rebiga priredio je srdačan prijem za dr Mariju Aleksić, direktorku Muzeja afričke umetnosti u Beogradu, čija je poseta Alžiru organizovana sa ciljem jačanja partnerskih odnosa i saradnje između dve zemlje u oblasti kulture.
Na sastanku su razmotrene mogućnosti uspostavljanja saradnje između alžirskog Nacionalnog muzeja mudžahida i beogradskog Muzeja afričke umetnosti i sprovođenje niza projekata vezanih za zajedničko pamćenje, razmenu iskustava u muzejskom menadžmentu, organizacija stručnih poseta radi upoznavanja sa različitim savremenim muzejskim praksama i tehnologijama, kao i priprema posebnog programa za proslavu 70 godina od izbijanja Alžirske revolucije.
Ministar Rebiga istakao je da je poseta srpskog zvaničnika Alžiru i delegacije koja je prati od izuzetnog značaja s obzirom na privilegovane istorijske odnose koji spajaju ove dve zemlje, posebno tokom nacionalne oslobodilačke revolucije. Dr Marija Aleksić izrazila je zadovoljstvo i zahvalnost na prilici da sa timom saradnika boravi u Alžiru, imajući u vidu dubinu odnosa između naše dve zemlje uspostavljenih još u vreme Zdravka Pečara, jugoslovenskog diplomate, ratnog dopisnika, istraživača i pisca, a potom i osnivača Muzeja afričke umetnosti u Beogradu.
Delegacija Muzeja afričke umetnosti, koju osim dr Marije Aleksić čine i kustoskinja dr Ana Knežević i docent Filozofskog fakulteta dr Nemanja Radonjić, posetila je i brojne muzeje u gradovima Alžir, Oran i Temušent, kao i druge spomenike kulture, istorijske i turističke lokalitete.
Ministar Laid Rebiga je sa direktorkom muzeja dr Marijom Aleksić ispred novog rehabilitacionog centra za veterane u Beni Safu posadio drvo kao simbol srpsko-alžirskog prijateljstva i dodelio joj posebnu plaketu u ime zahvalnosti za pomoć koju je naša zemlja pružala Alžiru tokom rata za nezavisnost. Veoma emotivan trenutak bio je susret sa jednim od alžirskih veterana, Benom Safiom Larbijem koji je srdačno podelio svoja sećanja na dane provedene na lečenju u Jugoslaviji 1960. godine, zahvaljujući akciji Crvenog krsta.
Prilikom posete Nacionalnom muzeju mudžahida u gradu Alžiru i upoznavanja sa programima i organizacijom muzeja, za naš tim održana je tura kroz stalnu postavku koja prikazuje istoriju borbe za nezavisnost Alžira, a potom i radni sastanak o stručnoj saradnji i razmeni, kao i razgovor o ulozi Zdravka Pečara i Vede Zagorac u Alžirskoj revoluciji. Brojni predmeti izloženi na stalnoj postavci bili su nam poznati zahvaljujući pisanju i istraživanjima Zdravka Pečara, a među njima su i kamera i predmeti koji su pripadali čuvenom Stevanu Labudoviću.
Tim Muzeja afričke umetnosti zahvaljuje alžirskom Ministarstvu boraca i njihovih naslednika i ministru Laidu Rebigi, Liasu Naitu Kaciju, direktoru Nacionalnog muzeja mudžahida i Fatimi Aouine, koordinatorki za međunarodnu saradnju, i Ambasadi NDR Alžir u Beogradu i ambasadoru Fatahu Mahrazu na izuzetnoj organizaciji ove posete.