МАУ

Facebook Instagram Twitter Academia YouTube SoundCloud RSS

Архива

ПРАКТИКУМ

Тематска вођења кроз сталну поставку

7. мај – 15. мај 2014

Praktikum - Tematska vođenja kroz stalnu postavku (Maj 2014)

У сарадњи са Центром за развој каријере Филозофског факултета, Музеј афричке уметности организовао је програм праксе за студенте завршних година Филозофског факултета у Београду. Студенти су два месеца вредно радили на својим темама, како на садржајности вођења, тако и интересантним начинима презентације. Сваки студент доноси другачије виђење сталне поставке Музеја афричке уметности. Студенти ће водити посетиоце кроз сталну поставку и дочарати им Африку из 9 различитих перспектива!

Програм „Практикум" су осмислиле и водиле кустоси МАУ: Емилиа Епштајн, антрополог и Ивана Војт, историчар уметности.

За све који дођу на вођење улаз је слободан. Добро дошли!

Среда, 07.мај у 18h

„Поглед на Западну Африку кроз митове, религије и ритуале“

Бојана Лулић, студенткиња етнологије и антропологије

Простор западне Африке данас, као и у прошлости, представља мозаик религијских, обредних и ритуалних пракси. Плес маски који оживљава митолошке приче, тајна друштва, погребни ритуали, аграрне церемоније, магијски обреди, поштовање предака, и даље живе, паралелно са савременим животом у великим градовима. Да ли желите да откријете како изгледају религијски и магијски ритуали народа у западној Африци? Шта значи плес маски? Шта представљају дрвене скулптуре? Шта се чува у антропоморфним керамичким ћуповима? Посетите тематско вођење кроз сталну поставку Музеја афричке уметности и завирите у свет обреда и ритуала тајних друштава народа Догон и Бамбара.

Четвртак, 08. мај у 18h

„Приче из западне Африке”

Стефан Марковић, студент историје

Афрички континент одувек је био фасцинантан за стране истраживаче и младе ентузијасте који су трагали за знањем и авантуром. Како су народи западне Африке објашњавали сопствено порекло и стварање света? Како су митови уткани у њихову историју? Зашто митологије неких народа, попут Догона, фасцинирају научнике и данас? То су само нека од питања на које ће ово вођење покушати да дȃ одговор и да вам заголица машту и радозналост за далјим истраживањем афричког континента.

Петак, 09. мај у 18h

„Између два Запада – Утицај афричке уметности на уметност Западне Европе”

Ана Срдић, студенткиња историје уметности

Овим вођењем испитујемо наш доживљај два „запада“ – западне Африке (региона одакле потиче највећи број предмета на сталној поставци Музеја афричке уметности) и западне Европе. Показаћемо како је афричка уметност прешла пут од употребног предмета до уметничког дела цењеног због своје лепоте и начина израде, и упознати се са начинима на које је афричка уметност утицала и инспирисала неке од највећих уметника раног XX века у Европи: Модиљанија, Пикаса, Кирхнера, Бранкузија, итд. Кроз критичко сагледавање термина примитивно и примитивизам, користећи се примерима са сталне поставке, вођење ће преиспитати значај афричке уметности за развој претпоставки доминантних у пољу историје уметности на Западу.

Субота, 10. мај у 17h

„Креирање традиционалног афричког идентитета, ’егзотизам’ и ’примитивизам’ у контексту актуелне музејске поставке”

Ивана Димић, студенткиња археологије

Уколико желите сазнати нешто више о историјату и контексту настанка Музеја афричке уметности у Београду и његових збирки у другој половини XX века, као и утицају деветнаестовековних идеја на настанак данашњих музејских поставки, о наративима о далеким „егзотичним“ народима, „примитивизму“ и креирању наратива о „другим“ народима са циљем оправдања европоцентричних и колонијалних идеја, добродошли сте у Музеј афричке уметности, у суботу, 10.маја, у 17 часова. Приликом овог тематског вођења можете преиспитати своје циљеве и потребе за упознавањем и ступањем у контакт са другим људима, њиховим начином живота и њиховом прошлошћу, али и развити своје критичке способности посматрања визуелних представа којима је човек XXI века нарочито окружен.

Недеља, 11. мај у 17h

„Традиционална музика Западне Африке”

Милица Костић, студенткиња социологије

Живот у Африци се не може замислити без музике. Поред тога што испуњава свакодневни живот народа Африке, она има и церемонијалну, религиозну, ритуалну улогу. Каква је то музика? На којим инструментима се изводи? Какви су то ритуали у питању? Како то маске певају и играју? Шта се десило са традиционалном музиком данас? На сва ова питања покушаће да вам одговори Милица Костић, студенткиња социологије, а у току вођења имаћете прилике и да чујете шароликост музичких ритмова западне Африке.

Понедељак, 12. мај у 18h

„Кораци ка одрастању - обреди иницијације код народа западне Африке“

Ана Николић, студенткиња педагогије

Сазревање деце на афричком континенту обележено је етапама које свако дете мора са успехом да савлада. Кроз ово вођење сазнаћемо која је улога тајних друштава на том путу. Шта најављује звук бубњева? Куда одводи плес под маскама у тајној шуми? Која је симболика птице Калао народа Сенуфо? Како мисаона игра манкала трасира пут одрастања? На крају, открићемо какав статус стичу иницирани дечаци и девојчице.

Уторак, 13. мај у 18h

„Разоткривање положаја жене у уметностима Западне Африке“

Александра Стефановић, студенткиња социологије

Богата колекција Музеја афричке уметности скрива приче о положају жене у западној Африци. Ко су оне, каква им је улога у друштву, како конкретно друштво процењује значај њихове друштвене улоге, за које су послове задужене, а које не смеју да раде и како тече процес социјализације, покушаћемо да откријемо ишчитавањем симболике са аутентичних предметима који припадају културама народа Бамбара, Догон, Бага, Дан, Гере, Сенуфо и Ашанти. Уметност ових заједница које живе на територијама данашњих држава Мали, Гвинеја, Обала слоноваче и Гана отвориће нам прозор са погледом на комплексне начине на које мушкарци и жене играју своје улоге. Уколико сте радознали, позивамо вас да посетите вођење кроз поставку 13. маја 2014., гледану очима жене (студенткиња социологије), које ће вас подстаћи на размишљање о сопственом родном идентитету.

Среда, 14. мај у 18h

„Зооморфни мотиви у уметностима Западне Африке: митологија и ритуална пракса“

Мајда Клаужер, студенткиња етнологије и антропологије

У афричкој уметности препознајемо различите ликовне мотиве, а мотиви животиња су међу најчешћим. Мајстори-уметницу су били инспирисани животињама у свом окружењу, често им приписујући изузетно богато митолошко значење. Тематско вођење кроз сталну поставку Музеја афричке уметности пружиће вам одговоре на питања: Које животиње су по предању прве населиле свет? Чиме се ловци бране од шумских духова? Која је животиња симбол тајног друштва Поро? Посетите нас и сазнајте ове и многе друге занимљивости из традиције народа Догон, Бамана и Сенуфо, западне Африке.

Понедељак, 19. мај у 18h

„Ритам живота и музика Западне Африке“

Марија Тешановић, студенткиња историје уметности

Дођите да сазнате зашто цела Африка игра, свира и пева. Да чујете како тело може да постане музички инструмент и како доживети ефекат опијата без коришњења истих. Да ли је битнија мелодија или ритам, и који су мушки, а који женски инструменти? Како настају инструменти, зашто се сматрају светим и како путем музике можемо постати свемоћни... То су само део мистерије коју ћемо открити на овом вођењу кроз сталну поставку Музеја.


БИЛТЕН - пријава

Пријавите се како бисмо Вас информисали о предстојећим музејским програмима.

captcha 

Календар догађаја

Kalendar događaja

Виртуелна тура

Дигитални отисак МАУ

Диг(и)МАУ

DIGI MAU baner

www.nesvrstani.rs

nesvrstani.rs

Аудио-водич

Аудио-водич

Часопис Музеја

Како ради МАУ

О томе како и шта (све) ради МАУ, погледајте у сјајном прилогу за BRAINZ TV - Научну телевизију (новембар 2019.). Говори део МАУ тима: Емилиа Епштајн, Милица Јосимов, Милица Наумов, Марија Милош, Ана Кнежевић.


МАУ је члан   Balkan Museum Network