Важно обавештење
Музеј је отворен сваког дана (7 дана у недељи) oд 10 дo 18 часова.
Mолимо вас да током посете носите маску, дезинфикујете руке и држите дистанцу.
Зa свa питaњa и инфoрмaциje стojимo вaм нa рaспoлaгaњу нa брojу тeлeфoнa: 011/2651-654 или мejлу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Бесплатан програм за средњошколце током зимског распуста у МАУ:
„Боје Африке – креативне радионице и изложба радова”
Музеј афричке уметности, уз подршку Секретаријата за спорт и омладину, током зимског распуста организује бесплатан програм за средњошколце под називом „Боје Африке – креативне радионице и изложба радова”.
Заинтересовани ученици се могу определити да похађају курс у једном од два термина:
- група 1: радионице керамике – од 04. до 09. јануара,
- група 2: радионице графике – од 11. до 15. јануара.
У оквиру сваког од два петодневна мини-курса „Боје Африке – креативне радионице и изложба радова” учесници ће се на уводном предавању кустоса упознати са темама које ће потом обрађивати на радионицама. Програмом су предвиђене две теме и две ликовне технике уз помоћ којих ће креирати самосталне ликовне радове. Након завршетка програма, у просторијама Музеја афричке уметности биће приређена изложба, а најуспешнији радови награђени.
Опширније...
REFLECT – НАМИБИЈА 30 ГОДИНА НАКОН ОСЛОБОЂЕЊА
Јавна вођења током новембра и децембра 2020.
Јавна вођења кроз изложбу Reflect организују се током новембра и децембра месеца, 2020. године у термину недељом од 12 часова, када можете сазнати више о савременој намибијској уметничкој сцени, историји Намибије, критичким коментарима уметника на живот данас у овој земљи, као и о њиховом виђењу намибијске културе сећања.
За вођења је неопходно пријавити се (име и презиме, Reflect јавно вођење) на имејл: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Опширније...
Током 2021. године, од фебруара, сваког првог четвртка у месецу, од 10 до 12 часова
„МАУ за све, сви у МАУ“ – посебан програм за старије особе
У 2021. години настављамо са програмима пројекта „МАУ за све, сви у МАУ“ којим се подстиче интеграција и активно учешће старијих особа у програмима Музеја.
Сваког првог четвртка у месецу у термину 10-12ч, кустоси Музеја су ту да кроз разноврсне програме приближе сталну поставку, тематске изложбе, различите области афричке уметности и културе, као и историјат самог музеја и његову улогу у нашем граду.
За старије суграђане организован је двочасовни програм који укључује презентације, вођења кроз поставке и креативне радионице.
Опширније...
Сaрaдњa MAУ и Зaвичajнoг музeja Пeтрoвaц нa Mлaви
Путуjући MAУ: КAД ПРEСTAНEШ ДA ME ЧEШЉAШ, ПРEСTAЋУ ДA TE MРЗИM –
Излoжбa фoтoгрaфиja Кaтaринe Рaдoвић
Кустoскиња излoжбe: Ивaнa Вojт, МАУ
НOВEMБAР 2020 – JAНУAР 2021
У oквиру мaнифeстaциje „Mузejи зa 10“, MAУ гoстуje у Зaвичajнoм музejу Пeтрoвaц нa Mлaви сa излoжбoм Кaд прeстaнeш дa мe чeшљaш, прeстaћу дa тe мрзим – Излoжбa фoтoгрaфиja Кaтaринe Рaдoвић. Према речима кустоскиње Иване Војт: „Серија фотографија београдске уметнице Катарине Радовић приказује жене, девојке и девојчице које истрајавају у вишечасовним третманима фризирања, често веома непријатним и болним, како би одговориле на идеале лепоте конструисане у њиховој средини. Фотографије Катарине Радовић на жив, присан и саосећајан начин преносе атмосферу из фризерског салона у сенегалском граду Сен Луј, омогућујући посматрачу да уђе у овај скривени свет и у женске просторе који илуструју потребу за улепшавањем и у скромнијим животним околностима.“
Изложба се отвара у субoту, 14. нoвeмбрa, у 18 сати у Завичајном музеју – Петровац на Млави, и траје до 31. јануара 2021. године.
Опширније...
Бесплатни каталози МАУ сада доступни на сајту
Прелистајте неке од класика у понуди каталога Музеја афричке уметности.
Изложбени каталози који покривају период 1973-2001. године сада су у целости доступни на сајту Музеја.
Електронска издања припремиле су Марија Милош, виши кустос МАУ, Маријана Струбел и Драгана Ћурчин Марковић, сараднице у оквиру програма Центра за развој каријере УБ „БГ Пракса“ 2019/2018.
Ново, допуњено издање аудио-водича Музеја афричке уметности
Узимајући у обзир препоручене мере безбедности и заштите током трајања епидемије корона вируса у нашој земљи, потрудили смо се да свим нашим старим, али и потенцијалним, будућим посетиоцима пружимо што више дигиталних садржаја које могу да претражују од куће, усавршавајући постојећа знања или упознавајући се по први пут са афричком уметношћу и културом кроз неке од најлепших примерака афричке уметности који су изложени на сталној поставци овог београдског музеја.
Ново, допуњено издање аудио-водича Музеја афричке уметности сада укључује приче о 28 предмета са наше сталне поставке и то на 4 језика: српском, енглеском, француском и италијанском!
Опширније...
ШЕТЊЕ „КУЛТУРНА БАШТИНА ТОПЧИДЕРА“
„Културна баштина Топчидера” наставља са активним истраживањем непосредног окружења Музеја афричке уметности.
Бројне виле, летњиковци, уметнички атељеи, али и установе културе налазе се у овом делу Београда. „Културна баштина Топчидера” као специфичан и јединствен пример међуинституционалне сарадње већ две године представља разнолико наслеђе Топчидера.
Током пријатне шетње кроз ову „градску оазу” можете упознати неке од следећих објеката: Музеј афричке уметности, Кућу краља Петра, Кућу легата – Легат Петра Лубарде, Архив Југославије, Јавни акваријум и тропикаријум Београд, Веспа музеј Србија, Кућу Олге Јанчић. Како су протекле претходне шетње погледајте на овом линку.
Са вама шетају и причају историчарке уметности Ана Кнежевић, кустоскиња Музеја афричке уметности, и Ивана Затежић, сарадница Куће легата.
Позивамо вас да нам се придружите у шетњи и истраживању културне баштине Топчидера!
Опширније...
Градоначелник Радојичић најавио реконструкцију Музеја афричке уметности
Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић 3. октобра је обишао Музеј афричке уметности и том приликом најавио реконструкцију зграде Музеја потврдивши да је тендер за израду пројекта реконструкције расписан, као и да ће бити окончан у наредних месец дана.
Градоначелник Радојичић је рекао да Град Београд има одговоран однос према култури и додао да су музеји необилазан део културне понуде нашег града.
– Познато је да број туриста у Београду расте из године у годину, што је поред осталог и додатни разлог да брига о музејима буде на највишем могућем нивоу – рекао је градоначелник.
Радојичић је изразио мишљење да је Музеј афричке уметности једно од недовољно препознатих културних блага Београда.
Опширније...