Важно обавештење
Музеј је отворен за индивидуалну посету свакога дана (7 дана у недељи) од 10 до 18 часова.
Молимо вас да током посете носите маску, дезинфикујете руке и држите дистанцу.
За сва питања и информације стојимо вам на располагању на броју телефона: 011/2651-654 или мејлу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
НЕДЕЉА У МАУ
Jaвнa вoђeњa зa oдрaслe и крeaтивнe рaдиoницe зa дeцу и млaдe
Прoгрaм „Нeдeљa у MAУ“ oргaнизуje сe зa пojeдинaчнe и пoрoдичнe пoсeтe у тeрмину нeдeљoм oд 11 дo 12.30 чaсoвa и пoдрaзумeвa пaрaлeлни прoгрaм кустoских вoђeњa зa oдрaслe и крeaтивних рaдиoницa зa дeцу и млaдe узрaстa oд 6 дo 12 гoдинa.
Toкoм чeтири фeбруaрскa тeрминa (5, 12, 19. и 26. фeбруaр у 11 чaсoвa) oдржaћe сe стручнo вoђeњe зa oдрaслe пoсeтиoцe крoз стaлну пoстaвку нa тeму „Mузej кao чувaр причa“, дoк ћe зa дeцу и млaдe бити прирeђeнa крeaтивнa рaдиoницa „Сликoвитe причe – рeциклирaj и зaбaви сe”.
Пријављивање је обавезно и врши се слањем мејла на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Цена улазнице: 300 динара
Опширније...
Изложба
АНТИКОЛОНИЈАЛНИ МУЗЕЈ
8. сeптeмбaр 2022 – 31. јануар 2023.
Aутoркa излoжбe: др Aнa Слaдojeвић
Излoжбу je oтвoрилa др Jeлeнa Вeсић, нeзaвиснa кустoскињa, критичaркa и тeoрeтичaркa умeтнoсти, прeдсeдницa Meђунaрoднoг удружeњa ликoвних критичaрa AICA - Сeкциja Србиja.
Тренутно је у фокусу бројних музеја у свету – а посебно оних који излажу афричку уметност – деколонизација музејског рада. Музеј афричке уметности – збирка Веде и др Здравка Печара, чији настанак је тесно спрегнут са идејама антиколонијализма и несврставања, током деценија свог деловања отварао је могућности и за другачије музејске репрезентације од стандардних поставки афричке уметности.
С тим на уму, ослањајући се на претходне добре праксе и бројне сарадње које је музеј од свог оснивања имао са кустосима, теоретичарима, уметницима и уметницама, ова изложба (као део ширег пројекта музејске реконцептуализације) поставља изазов антиколонијалног мишљења и деловања пред један музеј у настајању, истовремено обележавајући крај једне ере музејских репрезентација.
Концепција антиколонијалног музеја је заснована на историји самог Музеја афричке уметности, чији су иницијатори, Веда Загорац и Здравко Печар били активни судеоници у антиколонијалној борби, пре свега ту имајући у виду њихов ангажман у вези са Алжирским ратом за независност од француске колонијалне власти, који се водио од 1954. до 1962. године.
Међутим, изложба није пука историзација југословенског антиколонијализма, иако се њиме инспирише као почетном тачком. Ослањајући се на деловање МАУ током деценија његовог рада, као и на бројне теоријске и уметничке интервенције које су проблематизовале музеј као такав, изложбом се тежи исцртавању могућих модела музејског рада који би били засновани на антиколонијализму као својеврсном афективном наслеђу овог места.
Опширније...
КУЛТУРНА БАШТИНА ТОПЧИДЕРА
Шeтњe „Културнa бaштинa Toпчидeрa“, које већ годинама организује Музеј афричке уметности, одржавају се последње суботе у месецу и откривају скривене кутке топчидерског брда, приватне и јавне просторе које баштине разнолико наслеђе – историјско, културно, уметничко, природно, колекционарско, итд. Кроз шетњу је могуће упознати осам локација, почев од Музеја афричке уметности, затим, Архива Југославије, Куће краља Петра, Легата Петра Лубарде, куће Олге Јанчић, Јавни акваријум и тропикаријум, као и „баштину на отвореном” какву чувају споменик Исидори Секулић и скулптуре у Хајд парку.
Током ових шетњи можете чути више о архитектури поменутих објеката, о својеврсном духу места – genius loci који се кроз историју у одређеном простору развијао, о чувеним уметницима Петру Лубарди и Олги Јанчић, о Здравку Печару и Веди Загорац, оснивачима Музеја афричке уметности, о активностима краља Петра I Карађорђевића и његовог сина Александра у овом делу Београда. Придружите нам се и сазнајте откуд прича о Моши Пијаде у Музеју афричке уметности, шта је Петар Лубарда мислио о израдњи Ђердапа, како је упознавање Хенрија Мура утицало на опус Олге Јанчић, на који начин је краљ Петар живео у изнајмљеној вили трговца Ђорђа Павловића и многе друге историјски занимљиве, а савремено инспиративне приче!
Опширније...
МАУ ЗА СВЕ, СВИ У МАУ
Посебан програм за старије особе
У 2023. години настављамо са програмима пројекта „МАУ за све, сви у МАУ“ којим се подстиче интеграција и активно учешће старијих особа у програмима Музеја.
Сваког првог четвртка у месецу у термину 10-12 ч, кустоси Музеја су ту да кроз разноврсне програме приближе сталну поставку, тематске изложбе, различите области афричке уметности и културе, као и историјат самог музеја и његову улогу у нашем граду.
За старије суграђане организован је двочасовни програм који укључује презентације, вођења кроз поставке и креативне радионице.
С обзиром на актуелну епидемиолошку ситуацију, ограничен је број учесника у групним програмима. Молимо вас да током боравка у Музеју одржавате физичку дистанцу и носите заштитну маску. Уколико желите да се пријавите на неку од радионица, неопходно је да нам пошаљете мејл на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са подацима: име и презиме, као и термин радионице, или да нам се јавите на фиксни телефон 011/2651-654.
Опширније...
Музеј афричке уметности у Београду и Национални музеј египатске цивилизације у Каиру потписали Меморандум о сарадњи
Фото: Танјуг / Јадранка Илић
Председник Републике Србије Александар Вучић приредио је у Палати Србија свечани дочек за египатског председника Абдел Фатаха ал Сисија. Ова посета, прва после 35 година, окарактерисана је као историјски догађај за обе земље, а председник Ал Сиси је одликован за изузетне заслуге у развијању пријатељских односа између Републике Србије и Арапске Републике Египат.
Током свечане церемоније између Владе Србије и Владе Египта потписано је више билатералних споразума и меморандума о сарадњи.
У области културе, Њ.Е. г. Самих Шукри, министар спољних послова Арапске Републике Египат и др Марија Алексић, директорка Музеја афричке уметности потписали су Меморандум о сарадњи између Националног музеја египатске цивилизације у Каиру и београдског Музеја aфричкe умeтнoсти.
Опширније...
Пројекат о савременом одевању у Африци - нове канга и китенге (анкара) тканине у збирци МАУ
У музеј су нам допутовале живописне, шарене тканине јарких боја из Африке, које чине карактеристичне материјале за израду савремених одевних предмета Африканаца. Док се одећа од „китенге“ или „анкара“ тканина носи на читавом континенту, „канга“ тканине се везују за Свахили културу, а препознатљиве су по наштампаним порукама религиозне, политичке, или емотивне – романтичне садржине, које служе као врста популарног друштвеног медија за комуникацију жена са родбином, пријатељима, суседима итд.
Тканине су набављене за музејску збирку текстила у склопу пројекта „Интерпретација канга и китенге тканина“, који уз подршку Балканске мреже музеја финансира Хедли траст (УК). Циљ овог пројекта, чији је аутор Александра Продановић Бојовић, кустос музејске збирке тканина, јесте да набављене тканине послуже за развијање нових програма за музејску публику на тему савременог одевања у Африци.
Опширније...
Бесплатни каталози МАУ доступни на сајту
Прелистајте неке од класика у понуди наших изложбених каталога који су доступни на сајту Музеја.