Važno obaveštenje
Muzej je otvoren za individualnu posetu svakoga dana (7 dana u nedelji) od 10 do 18 časova.
Molimo vas da tokom posete nosite masku, dezinfikujete ruke i držite distancu.
Za sva pitanja i informacije stojimo vam na raspolaganju na broju telefona: 011/2651-654 ili mejlu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Nova tematska izložba
„Jugoslovenska svedočanstva o Alžirskoj revoluciji – arhivski omnibus“
Kustosi izložbe: Mila Turajlić, Maja Medić, Ana Knežević, Emilia Epštajn
Izložba „Jugoslovenska svedočanstva o Alžirskoj revoluciji – arhivski omnibus” zasniva se na arhivskom materijalu i usmenim svedočanstvima Jugoslovena koji su aktivno pružali pomoć alžirskom narodu tokom njihove borbe za nezavisnost od francuske kolonijalne vlasti, sve do zvaničnog oslobođenja, 1962. godine.
Sećanja snimatelja Stevana Labudovića, službenice Crvenog krsta Maje Plavšić, jugoslovenskog ambasadora u Tunisu, Miloša Lalovića o kojem svedoči njegova supruga Borislava, pridodaju „ljudsku” notu istorijskim događajima koje često percipiramo kroz stroge hronologije i taksativno nabrajanje imena i događaja. Arhivskim materijalom, pomenutim usmenim svedočanstvima u režiji Mile Turajlić, pridružuju se i osnivači Muzeja afričke umetnosti – Zdravko Pečar, tada u ulozi ratnog dopisnika, i Veda Zagorac, na mestu atašea za štampu u jugoslovenskoj ambasadi u Tunisu.
Snimanjem razgovora sa protagonistima ove izložbe, Mila Turajlić i Maja Medić su zapravo kreirale novu, dragocenu arhivsku građu koja je, kako će se kasnije ispostaviti, bila poslednja prilika da se svedočanstva Maje Plavšić, Borislave Lalović i Stevana Labudovića zabeleže.
Novinski članci, fotografije, prepiske, depeše, kao i lični mobilijari, materijalni su tragovi zanosa i posvećenosti ideji solidarne mobilizacije. U fasciklama i na beleškama koje su isti ti ljudi vodili, dnevnicima i izveštajima koje su pisali, ali i na brošurama, razglednicama, novinskim člancima i drugim papirnim formatima koje su smatrali dovoljno važnim da budu sačuvani, prepoznajemo lične klasifikacije, oblikovane sopstvenim razumevanjem događaja, koje danas nosi poseban značaj za dublje razumevanje prošlosti u savremenom trenutku.
Opširnije...
NEDELJA U MAU
Javna vođenja za odrasle i kreativne radionice za decu
Program „Nedelja u MAU“ organizuje se za pojedinačne i porodične posete u terminu nedeljom od 11 do 12.30 časova i podrazumeva paralelni program kustoskih vođenja za odrasle i kreativnih radionica za decu uzrasta od 6 do 12 godina.
U martu i aprilu biće organizovana autorska i stručna vođenja za odrasle posetioce kroz tematsku izložbu „Jugoslovenska svedočanstva o Alžirskoj revoluciji – arhivski omnibus“, dok će za decu biti priređena kreativna radionica „Poster rolerkoster“.
Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Cena ulaznice: 300 dinara
Opširnije...
Muzej afričke umetnosti u Beogradu postao ustanova nacionalnog značaja
Na predlog Ministarstva kulture, Vlada Srbije donela je odluku o prenosu osnivačkih prava nad Muzejom afričke umetnosti sa grada Beograda na Republiku Srbiju.
Ova po mnogo čemu jedinstvena ustanova otvorena je za javnost 1977. godine nakon zvaničnog darivanja afričke zbirke Pečar gradu Beogradu. U osnovi fonda MAU je poklon zbirka Vede i dr Zdravka Pečara. Pečar je skoro dve decenije bio jugoslovenski ambasador u Maliju i Gani, sa nadležnošću nad susednim afričkim zemljama. Tokom boravka u Africi, Zdravko Pečar i njegova supruga Veda Zagorac posvećeno i informisano su gradili zbirku afričke umetnosti čiju osnovnu koncepciju Beograđani i dan danas mogu da posvedoče na stalnoj postavci Muzeja. Više nego relikt iz prošlosti, u pitanju je trajno svedočanstvo o odnosima, građenju veza i pokušaju kreiranja jedne drugačije slike o Africi. Imajući već tada u vidu kolonijalnu istoriju zapadnjačkog načina kolekcioniranja afričke umetnosti, odnosno, svesni neophodnosti kreiranja jednog drugačijeg muzeja – dinamičnog kulturnog centra i mesta razmene znanja i druženja – i sami osnivači, a potom i muzejski kustosi su se trudili da kroz izložbe i različite edukativne programe razviju među stanovnicima Beograda, Srbije i njihovih posetilaca ljubav prema tradicionalnoj i savremenoj afričkoj umetnosti.
Opširnije...
Nova veb-prezentacija
DIGITALNI OTISAK MAU
Projekat digitalnog beleženja stalne postavke i celokupnog objekta Muzeja afričke umetnosti vršen je u više faza tokom 2015, 2021. i 2022. godine, a za cilj ima kreiranje tzv. digitalnog otiska kao vida zaštite kulturnog nasleđa. U susret najavljenoj rekonstrukciji Muzeja, želeli smo da – mapiranjem svih relevantnih podataka – trajno dokumentujemo izgled prvobitnog arhitektonskog zdanja i koncept prve stalne postavke MAU. Beleženjem prostora i postavke Muzeja putem najsavremenije tehnologije i prevođenjem dobijenih podataka u digitalni otisak, osiguraće se njihova trajna dostupnost svim budućim istraživačima i zainteresovanim pojedincima, čak i kada oni ne budu više postojali u ovom obliku.
Pozivamo vas da aktivno pretražite našu novu veb-prezentaciju www.otisak.mau.rs. Uživajte u panoramskim virtuelnim šetnjama kroz muzej, obiđite stalnu postavku, muzejsku baštu ili murale oslikane na fasadi, istražite mnogobrojne sadržaje o izloženim eksponatima i putevima njihovog kolekcioniranja. Vratite se u 1977. godinu i pročitajte kako je u tadašnjoj štampi opisana atmosfera na otvaranju ovog trajnog simbola vremena nesvrstanih – muzeja koji je stvorilo prijateljstvo i iskrena ljubav prema narodima Afrike i oduševljenje za snagu njihovog umetničkog izraza.
Opširnije...
KULTURNA BAŠTINA TOPČIDERA
Šetnje „Kulturna baština Topčidera“, koje već godinama organizuje Muzej afričke umetnosti, održavaju se poslednje subote u mesecu i otkrivaju skrivene kutke topčiderskog brda, privatne i javne prostore koje baštine raznoliko nasleđe – istorijsko, kulturno, umetničko, prirodno, kolekcionarsko, itd. Kroz šetnju je moguće upoznati osam lokacija, počev od Muzeja afričke umetnosti, zatim, Arhiva Jugoslavije, Kuće kralja Petra, Legata Petra Lubarde, kuće Olge Jančić, Javni akvarijum i tropikarijum, kao i „baštinu na otvorenom” kakvu čuvaju spomenik Isidori Sekulić i skulpture u Hajd parku.
Tokom ovih šetnji možete čuti više o arhitekturi pomenutih objekata, o svojevrsnom duhu mesta – genius loci koji se kroz istoriju u određenom prostoru razvijao, o čuvenim umetnicima Petru Lubardi i Olgi Jančić, o Zdravku Pečaru i Vedi Zagorac, osnivačima Muzeja afričke umetnosti, o aktivnostima kralja Petra I Karađorđevića i njegovog sina Aleksandra u ovom delu Beograda. Pridružite nam se i saznajte otkud priča o Moši Pijade u Muzeju afričke umetnosti, šta je Petar Lubarda mislio o izradnji Đerdapa, kako je upoznavanje Henrija Mura uticalo na opus Olge Jančić, na koji način je kralj Petar živeo u iznajmljenoj vili trgovca Đorđa Pavlovića i mnoge druge istorijski zanimljive, a savremeno inspirativne priče!
Opširnije...
MAU ZA SVE, SVI U MAU
Poseban program za starije osobe
U 2023. godini nastavljamo sa programima projekta „MAU za sve, svi u MAU“ kojim se podstiče integracija i aktivno učešće starijih osoba u programima Muzeja.
Svakog prvog četvrtka u mesecu u terminu 10-12 č, kustosi Muzeja su tu da kroz raznovrsne programe približe stalnu postavku, tematske izložbe, različite oblasti afričke umetnosti i kulture, kao i istorijat samog muzeja i njegovu ulogu u našem gradu.
Za starije sugrađane organizovan je dvočasovni program koji uključuje prezentacije, vođenja kroz postavke i kreativne radionice.
S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju, ograničen je broj učesnika u grupnim programima. Molimo vas da tokom boravka u Muzeju održavate fizičku distancu i nosite zaštitnu masku. Ukoliko želite da se prijavite na neku od radionica, neophodno je da nam pošaljete mejl na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. sa podacima: ime i prezime, kao i termin radionice, ili da nam se javite na fiksni telefon 011/2651-654.
Opširnije...
Muzej afričke umetnosti u Beogradu i Nacionalni muzej egipatske civilizacije u Kairu potpisali Memorandum o saradnji
Foto: Tanjug / Jadranka Ilić
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić priredio je u Palati Srbija svečani doček za egipatskog predsednika Abdel Fataha al Sisija. Ova poseta, prva posle 35 godina, okarakterisana je kao istorijski događaj za obe zemlje, a predsednik Al Sisi je odlikovan za izuzetne zasluge u razvijanju prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Arapske Republike Egipat.
Tokom svečane ceremonije između Vlade Srbije i Vlade Egipta potpisano je više bilateralnih sporazuma i memoranduma o saradnji.
U oblasti kulture, NJ.E. g. Samih Šukri, ministar spoljnih poslova Arapske Republike Egipat i dr Marija Aleksić, direktorka Muzeja afričke umetnosti potpisali su Memorandum o saradnji između Nacionalnog muzeja egipatske civilizacije u Kairu i beogradskog Muzeja afričke umetnosti.
Opširnije...
Projekat o savremenom odevanju u Africi - nove kanga i kitenge (ankara) tkanine u zbirci MAU
U muzej su nam doputovale živopisne, šarene tkanine jarkih boja iz Afrike, koje čine karakteristične materijale za izradu savremenih odevnih predmeta Afrikanaca. Dok se odeća od „kitenge“ ili „ankara“ tkanina nosi na čitavom kontinentu, „kanga“ tkanine se vezuju za Svahili kulturu, a prepoznatljive su po naštampanim porukama religiozne, političke, ili emotivne – romantične sadržine, koje služe kao vrsta popularnog društvenog medija za komunikaciju žena sa rodbinom, prijateljima, susedima itd.
Tkanine su nabavljene za muzejsku zbirku tekstila u sklopu projekta „Interpretacija kanga i kitenge tkanina“, koji uz podršku Balkanske mreže muzeja finansira Hedli trast (UK). Cilj ovog projekta, čiji je autor Aleksandra Prodanović Bojović, kustos muzejske zbirke tkanina, jeste da nabavljene tkanine posluže za razvijanje novih programa za muzejsku publiku na temu savremenog odevanja u Africi.
Opširnije...
Besplatni katalozi MAU dostupni na sajtu
Prelistajte neke od klasika u ponudi naših izložbenih kataloga koji su dostupni na sajtu Muzeja.