Važno obaveštenje
Muzej je otvoren za individualnu posetu svakoga dana (7 dana u nedelji) od 10 do 18 časova.
Molimo vas da tokom posete nosite masku, dezinfikujete ruke i držite distancu.
Za sva pitanja i informacije stojimo vam na raspolaganju na broju telefona: 011/2651-654 ili mejlu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Dan Muzeja
OBELEŽAVANJE 45 GODINA MAU
Ponedeljak, 23. maj 2022.
Muzej afričke umetnosti – zbirka Vede i dr Zdravka Pečara otvoren je za javnost pre tačno 45 godina, 23. maja 1977. godine. Osnivačka zbirka Pečar nastala je zahvaljujući dugogodišnjem boravku i radu Zdravka Pečara i Vede Zagorac na zapadu afričkog kontinenta.
Ovim povodom, ulaz u Muzej biće besplatan tokom čitavog dana (10-18 časova), kao i za kustosko vođenje Ane Knežević, autorke izložbe REFLECT 2, koje počinje u 18 časova.
Opširnije...
NEsvrstana: Umetnost treba cimati, pa šta bude!
Dizajn plakata: Rastko Ćirić
Foto: Aleksandrija Ajduković
Samostalnost, ravnopravnost, slobodu – niko i nikada ne poklanja! (Cvijeta Veda Zagorac)
U sredu, 25. maja, u 18 časova u Muzeju afričke umetnosti povodom Dana Afrike i Dana mladosti razgovaramo sa dragim gostima Milicom Rakić i Vladimirom Bjeličićem povodom eksperimentalih filmova „Nesvrstana” i „Crvena, da te nema, trebalo bi te izmisliti”.
Bavimo se pitanjima pamćenja i zaboravljanja ženske uloge u istoriji i muzeologiji kroz priču o Cvijeti Vedi Zagorac i njenoj poziciji u radu Milice Rakić, nastalom u okviru umetničke intervencije na stalnoj postavci MAU 2019. godine Nezaštićeni svedok br. 1: Afrodizijak, kao i kritičkim pogledom na problematiku ženske emancipacije u posleratnoj Jugoslaviji.
Razmišljamo o arhivskom impulsu u stvaranju i radu Milice Rakić, kao i o njegovoj (ne)moći da kroz umetničku interpretaciju komentariše, kritikuje i menja život danas i ovde.
Tokom razgovora biće priređene i projekcije eksperimentalih filmova Milice Rakić „Nesvrstana” i „Crvena, da te nema, trebalo bi te izmisliti”.
U razgovoru učestvuju: Milica Rakić, Vladimir Bjeličić i Ana Knežević
Ulaz slobodan.
Opširnije...
Književno veče
MAROKANSKI KNJIŽEVNIK TAHAR BEN ŽELUN U SRBIJI
Četvrtak, 26. maj u 16 časova
U okviru obeležavanja „Godine Maroka u Srbiji“ i 65 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Kraljevine Maroko i Republike Srbije, pozivamo vas da prisustvujete predavanju o književnosti Tahara Ben Želuna, dobitnika Gonkurove nagrade i jednog od najistaknutijih umetnika Maroka, koje će se održati 26. maja 2022. godine u 16 časova u Muzeju afričke umetnosti.
Ulaz je slobodan.
Opširnije...
Reflect #2 – fragmenti, fragilnosti, sećanja
Savremena umetnost Angole
Tematska izložba od 13. aprila do 31. avgusta 2022.
Izložbu je otvorio počasni gost, Nј. E. Gospodin Alcino Izata da Konsejsao, Ambasador Republike Angole u Beogradu.
Reflect #2 je drugo izdanje platforme za predstavljanje umetnika afričkog porekla koje MAU realizuje u saradnji sa galerijom THIS IS NOT A WHITE CUBE (Luanda/Lisabon). Nakon predstavljanja refleksija i refleksa namibijskih umetnika (2020), s velikim uzbuđenjem predstavljamo fragmente, fragilnosti i sećanja koje nam prenose savremeni angolski umetnici: Pedro Pires, Luis Damjao, Francisko Vidal, Nelo Tešeira, Žanuario Žano, Alida Rodrigez, Ana Silva, Osvaldo Fereira, Kristijano Mangovo i Eri Klaver.
Kustosi: Emilia Epštajn, Ana Knežević, Grasa Rodrigez, Sonja Ribeiro
Izložba traje do 31. avgusta 2022.
Opširnije...
Likovni konkurs za decu i mlade na temu
„Impresije o Africi“
Muzej afričke umetnosti od 20. aprila do 10. juna 2022. godine organizuje likovni konkurs za decu i mlade na temu „Impresije o Africi“.
Na konkursu mogu učestvovati grupe dece/mladih, uzrasta od 6 do 18 godina, iz predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, likovnih ateljea za decu i mlade, kulturnih centara i ostalih radionica, klubova, sekcija, inspirisani tekućom izložbom i stalnom postavkom Muzeja.
Na sedmom likovnom konkursu MAU, temom „Impresije o Africi“ istražujemo koje su to predstave o ovom velikom kontinentu stvorene, koje su slike utisnute, koja će nova dela nastati? Pozivamo predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, kao i likovne ateljee, kulturne centre i ostale ustanove i udruženja za decu i mlade da zakažu termine za grupnu posetu Muzeju afričke umetnosti i prateću likovnu radionicu „Impresije o Africi“. Samo oni radovi koji su nastali u okviru zakazanih termina za grupnu posetu i prateću likovnu radionicu u Muzeju učestvuju na konkursu.
Najuspešniji crteži biće predstavljeni 25. i 26. juna na izložbi radova učesnika likovnog konkursa u okviru godišnje manifestacije „Afro festival 2022“ koja se održava u bašti Muzeja afričke umetnosti. Autore najuspešnijih radova očekuju specijalne nagrade.
Opširnije...
Nedelja u MAU - Javna vođenja za odrasle i radionica za decu
Program „Nedelja u MAU“ organizuje se za pojedinačne i porodične posete u terminu nedeljom od 11 do 12.30 časova i podrazumeva paralelni program kustoskih vođenja za odrasle i kreativnih radionica za decu i mlade uzrasta od 6 do 14 godina.
Tokom maja 2022. godine biće organizovana kustoska vođenja za odrasle posetioce kroz tematsku izložbu „Reflect #2 – fragmenti, fragilnosti, sećanja: Savremena umetnost Angole", dok će za decu i mlade biti priređena kreativna radionica „Reciklažom se čuva i stvara”.
Zbog aktuelne epidemiološke situacije, broj posetilaca je ograničen, a učešće u programima zahteva prijavljivanje slanjem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
*Cena ulaznice: 200 dinara
Opširnije...
Putujući MAU: Kultura lova – donso u tradiciji Bamana i Tradicionalni murali Afrike u okviru manifestacije „Muzeji za 10”
U okviru manifestacije „Muzeji za 10“, MAU gostuje u Zavičajnom muzeju Petrovac na Mlavi sa izložbom Kultura lova – donso u tradiciji Bamana, autorke i kustoskinje Milice Josimov (otvaranje 14. maja), i u Zavičajnom muzeju Homolja, Žagubica sa izložbom Tradicionalni murali Afrike, autorke Nataše Njegovanović-Ristić (otvaranje 17. maja).
Izložbe će trajati do kraja juna 2022.
Opširnije...
Šetnje „Kulturna baština Topčidera” i u 2022. godini
Šetnje „Kulturna baština Topčidera“, koje već godinama organizuje Muzej afričke umetnosti, održavaju se poslednje subote u mesecu i otkrivaju skrivene kutke topčiderskog brda, privatne i javne prostore koje baštine raznoliko nasleđe – istorijsko, kulturno, umetničko, prirodno, kolekcionarsko, itd. Kroz šetnju je moguće upoznati devet lokacija, počev od Muzeja afričke umetnosti, zatim, Arhiva Jugoslavije, Kuće kralja Petra, Legata Petra Lubarde, Vespa muzeja Srbija, kuće Olge Jančić, Javni akvarijum i tropikarijum, kao i „baštinu na otvorenom” kakvu čuvaju spomenik Isidori Sekulić i skulpture u Hajd parku.
Tokom ovih šetnji možete čuti više o arhitekturi pomenutih objekata, o svojevrsnom duhu mesta – genius loci koji se kroz istoriju u određenom prostoru razvijao, o čuvenim umetnicima Petru Lubardi i Olgi Jančić, o Zdravku Pečaru i Vedi Zagorac, osnivačima Muzeja afričke umetnosti, o aktivnostima kralja Petra I Karađorđevića i njegovog sina Aleksandra u ovom delu Beograda, o italijanskom dolce vita i vesparoškoj strasti i kulturi. Pridružite nam se i saznajte otkud priča o Moši Pijade u Muzeju afričke umetnosti, šta je Petar Lubarda mislio o izradnji Đerdapa, koje vozilo zapravo koristi Beba Lončar u filmu Ljubav i moda, kako je upoznavanje Henrija Mura uticalo na opus Olge Jančić, na koji način je kralj Petar živeo u iznajmljenoj vili trgovca Đorđa Pavlovića i mnoge druge istorijski zanimljive, a savremeno inspirativne priče!
Opširnije...
Projekat o savremenom odevanju u Africi - nove kanga i kitenge (ankara) tkanine u zbirci MAU
U muzej su nam doputovale živopisne, šarene tkanine jarkih boja iz Afrike, koje čine karakteristične materijale za izradu savremenih odevnih predmeta Afrikanaca. Dok se odeća od „kitenge“ ili „ankara“ tkanina nosi na čitavom kontinentu, „kanga“ tkanine se vezuju za Svahili kulturu, a prepoznatljive su po naštampanim porukama religiozne, političke, ili emotivne – romantične sadržine, koje služe kao vrsta popularnog društvenog medija za komunikaciju žena sa rodbinom, prijateljima, susedima itd.
Tkanine su nabavljene za muzejsku zbirku tekstila u sklopu projekta „Interpretacija kanga i kitenge tkanina“, koji uz podršku Balkanske mreže muzeja finansira Hedli trast (UK). Cilj ovog projekta, čiji je autor Aleksandra Prodanović Bojović, kustos muzejske zbirke tkanina, jeste da nabavljene tkanine posluže za razvijanje novih programa za muzejsku publiku na temu savremenog odevanja u Africi.
Opširnije...
Tokom 2022. godine, svakog prvog četvrtka u mesecu, od 10 do 12 časova
„MAU za sve, svi u MAU“ – poseban program za starije osobe
U 2022. godini nastavljamo sa programima projekta „MAU za sve, svi u MAU“ kojim se podstiče integracija i aktivno učešće starijih osoba u programima Muzeja.
Svakog prvog četvrtka u mesecu u terminu 10-12 č, kustosi Muzeja su tu da kroz raznovrsne programe približe stalnu postavku, tematske izložbe, različite oblasti afričke umetnosti i kulture, kao i istorijat samog muzeja i njegovu ulogu u našem gradu.
Za starije sugrađane organizovan je dvočasovni program koji uključuje prezentacije, vođenja kroz postavke i kreativne radionice.
S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju, ograničen je broj učesnika u grupnim programima. Molimo vas da tokom boravka u Muzeju održavate fizičku distancu i nosite zaštitnu masku. Ukoliko želite da se prijavite na neku od radionica, neophodno je da nam pošaljete mejl na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. sa podacima: ime i prezime, kao i termin radionice, ili da nam se javite na fiksni telefon 011/2651-654.
Opširnije...
Gradonačelnik Radojičić najavio veliku rekonstrukciju Muzeja afričke umetnosti
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić obišao je Muzej afričke umetnosti sa direktorkom Muzeja Marijom Aleksić i upoznao se sa trenutnom situacijom po pitanju izrade projektne dokumentacije za njegovu predstojeću rekonstrukciju.
Radojičić je naglasio da je ova značajna ustanova kulture osnovana još 1977. godine, da je u pitanju jedini nekolonijalni muzej afričke umetnosti u Evropi, te da je devedesetih godina počela izgradnja još jednog sprata na objektu. Nažalost, zbog dešavanja u staroj Jugoslaviji, ti radovi nisu nikada bili završeni, precizirao je gradonačelnik.
Opširnije...
Besplatni katalozi MAU sada dostupni na sajtu
Prelistajte neke od klasika u ponudi kataloga Muzeja afričke umetnosti.
Izložbeni katalozi koji pokrivaju period 1973-2001. godine sada su u celosti dostupni na sajtu Muzeja.
Elektronska izdanja pripremile su Marija Miloš, viši kustos MAU, Marijana Strubel i Dragana Ćurčin Marković, saradnice u okviru programa Centra za razvoj karijere UB „BG Praksa“ 2019/2018.
Novo, dopunjeno izdanje audio-vodiča Muzeja afričke umetnosti
Uzimajući u obzir preporučene mere bezbednosti i zaštite tokom trajanja epidemije korona virusa u našoj zemlji, potrudili smo se da svim našim starim, ali i potencijalnim, budućim posetiocima pružimo što više digitalnih sadržaja koje mogu da pretražuju od kuće, usavršavajući postojeća znanja ili upoznavajući se po prvi put sa afričkom umetnošću i kulturom kroz neke od najlepših primeraka afričke umetnosti koji su izloženi na stalnoj postavci ovog beogradskog muzeja.
Novo, dopunjeno izdanje audio-vodiča Muzeja afričke umetnosti sada uključuje priče o 28 predmeta sa naše stalne postavke i to na 4 jezika: srpskom, engleskom, francuskom i italijanskom!
Opširnije...