Javna vođenja za odrasle i kreativne radionice za decu
Program „Nedelja u MAU“ organizuje se za pojedinačne i porodične posete u terminu nedeljom od 11 do 12.30 časova i podrazumeva paralelni program kustoskih vođenja za odrasle i kreativnih radionica za decu uzrasta od 6 do 12 godina.
1, 8, 15, 22. i 29. septembra biće organizovana autorska i stručna vođenja za odrasle posetioce kroz izložbu „Zdravko Pečar – (Auto)portreti”, dok će za decu biti priređena kreativna radionica za decu „Pišem ti pismo“.
Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Cena ulaznice: 300 dinara
Autorska i stručna vođenja kroz tematsku izložbu
„ZDRAVKO PEČAR – (AUTO)PORTRETI”
Nedelja, 1, 8, 15, 22. i 29. septembar 2024, u 11 časova
Kustosi izložbe: dr Nemanja Radonjić, Emilia Epštajn, Ana Knežević
Izložbom „Zdravko Pečar – (AUTO)PORTRETI” pokušali smo da iz nekoliko perspektiva prikažemo kaleidoskopsku ličnost Zdravka Pečara, odnosno njegov život i sve što je ostavio za sobom, u formi poliptiha: kroz istorijske događaje, duh vremena, revolucionarne godine, diplomatske gestove, istraživačka i istorijska dela, fotografska i štampana svedočanstva, značajnu dokumentaciju, te kroz različite, uvek poletne akcije s katkad ambivalentnim rezultatima i posledicama.
Pristupajući Zdravku Pečaru s izvesne vremenske distance, naročito imajući u vidu specifičnosti jugoslovenskog i nesvrstanog okvira unutar kojeg je on radio, nismo se mogli odupreti osećanju da kroz proces rada na izložbi govorimo o čoveku koji gotovo da je zakoračio u svet fikcije i postao lik iz knjige – protagonista svog života, ali i o čoveku od krvi i mesa koji na neki način i danas aktivno boravi u predelima sećanja. Vidimo ga kao jakog subjekta vođenog političkim idejama vremena, ali nikada bespogovorno. Njegovi kritički stavovi, antikolonijalna razmišljanja i specifičan oblik humanizma, koji su u datom vremenu prirodno bili usmereni ka Africi, i danas odzvanjaju sa stranica zapisa, knjiga i reportaža koje je objavio, u lecima koje je sakupljao, kao i u biblioteci koju je baštinio.
Ovu izložbu postavljenu 2024. godine, povodom trideset godina od smrti Zdravka Pečara, razumemo kao spiritus movens za (pod)sećanje na život i rad osnivača MAU. Ujedno, ova je izložba i obrazovni medijum u savremenom trenutku koji u javnom prostoru ističe značaj Zdravka Pečara kao višestruke ličnosti: revolucionara, partizana, (ne)zvaničnog ambasadora, istoričara izvan i u kabinetu.
Kalendar vođenja:
- 1, 8. i 22. septembra kroz izložbu vodi Ana Acić, saradnica MAU
- 29. septembra – autorsko vođenje kojim će svečano biti zatvorena izložba prirediće dr Nemanja Radonjić i Luka Savčić, doktorand
Kreativna radionica za decu uzrasta od 6 do 12 godina
„PIŠEM TI PISMO“
Nedelja, 1, 8, 15, 22. i 29. septembar 2024, u 11 časova
Pored čuvanja, obrade i izlaganja predmeta afričkih kultura i umetnosti, Muzej afričke umetnosti poseduje i dragocenu arhivu – beleške, pisma, razglednice, fotografije i druge vidove dokumentarne građe, koja je nastala tokom putovanja osnivača muzeja Vede Zagorac i Zdravka Pečara u Afriku. Pisma su bila način da se pošalje poruka, prenese živopisan utisak i iskustvo sa putovanja, da se izvesti o važnim događajima, te tako premosti daljina između Afrike i Jugoslavije, odnosno Srbije.
Da se prisetimo, za pismo je – donedavno – bio neophodan papir i pribor za pisanje, što se danas sve ređe koristi. I bio je potreban bar neki sat, za udaljene krajeve dan ili više, da pismo putuje poštom i da se dostavi. U današnjoj eri brzog protoka informacija, elektronske pošte i digitalne komunikacije, pismo kao vid dokumenta nosilac je određenog vremena, i stila, a samo umeće pisanja pisama i dalje predstavlja važnu veštinu i način komunikacije. Inspirisani izložbom „Zdravko Pečar – (Auto)portreti“, pripremili smo kreativnu radionicu „Pišem ti pismo” na kojoj će deca imati zadatak da napišu pismo, u skladu sa sadržajem može biti i ukrašeno, a tokom programa upoznaće se sa strukturom pisanja pisma, pravilnim načinom adresovanja koverte i slanja poštom. Kombinovanjem teksta, crteža, kolaža i isečaka iz novina, cilj radionice je da deca napišu dva pisma: jedno pismo, koje će ubaciti u poštansko sanduče Muzeja, i drugo pismo, koje će pokloniti, ili poslati nekoj dragoj osobi.
Radionice vode: Aleksandra Gačić, kustoskinja, i Bojana Maričić, saradnica MAU.