Konteksti i reprezentacije (KiR)
U periodu maj-decembar 2014. godine održano je 6 razgovora sa profesorima, stručnjacima i umetnicima na temu reprezentacija afričkih umetnosti. Program – inače nastao na osnovu doktorske disertacije Ane Sladojević: „Muzej kao slika sveta, prostor reprezentacije identiteta i ideologije” – je u načelu imao jako uporište u genealogiji Muzeja afričke umetnosti u Beogradu, jedne po mnogo čemu jedinstvene institucije. Pored osvrtanja na njen rad i politike reprezentacije, razgovori u okviru programa „Konteksti i reprezentacije“ su često referirali na i osvetljavali različite aspekte šireg jugoslovenskog konteksta, odnosno konteksta nesvrstanosti. Sumirajući program KiR težilo se: preispitivanju, kritičkom sagledavanju, teorijskoj refleksiji, ali i prostornoj mobilnosti. Razgovori su se održavali u različitim tačkama na Stalnoj postavci Muzeja, ali i na drugim, manje „svakidašnjim“ lokacijama, „zonama“, „teritorijama“ muzeja, između ostalog i u bašti, pored sidra (jednog od najstarijih muzejskih eksponata). Ovo nije bilo nimalo slučajno. Program KiR je možda prvi koji je svesno, bez proizvoljnosti, pokušao da osvetli i osvesti značaj mesta u kreiranju naših pozicija i jedinstvenost trenutka u kojem se određena radnja odvija, određeno stanoviše stvara. Sve ovo zapravo predstavlja praktičnu primenu jedne jake teorijske orijentacije – da se otvaranjem različitih i zvaničnih i nezvaničnih prostora u Muzeju, snažno obeleži „kontekst“ i njegov udeo u kreiranju „reprezentacije“. Između ostalog, to je takođe doprinelo tome da se kreira jedna posebna, „neformalna“ atmosfera koja je (čini nam se uspešno) dodatno stimulisala gostujuće izlagače i ohrabrivala komentare iz publike.
Poslednji, 7 razgovor koji je održan u okviru programa „Konteksti i reprezentacije“ održao se u junu 2015. godine i na neki način je otvorio novu stranicu u programu. Tom prilikom su predstavljeni preliminarni rezultati rada na tekućem projektu kreiranja digitalnog otiska stalne postavke MAU, kao posebnog oblika očuvanja u domenu nasleđa.
Sve razgovore osmišljava i vodi autorka programa KiR, teoretičarka umetnosti i viša kustoskinja dr Ana Sladojević. Program koordinira i organizuje Emilia Epštajn, kustoskinja MAU.
Sreda, 18 Oktobar 2017, 18.00
K&R 2017: READING MUSEOLOGY – film + razgovor
Program razgovora „Konteksti i reprezentacije“, koji je predstavljao uvod u rad na tekućoj izložbi „Nyimpa kor ndzidzi, Čovek ne može opstati sam, (Re)konceptualizacija Muzeja afričke umetnosti – zbirke Vede i dr Zdravka Pečara“, nastavlja se u oktobru.
Gošća programa je umetnica Koštana Banović. Njen video rad „Reading Museology“ za formalan sadržaj ima materijale snimljene tokom zime 2016/17 u različitim prostorima Muzeja. Snimajući eksponate na stalnoj postavci, zatim nedovršeni potkupolni sprat u kojem se nalazi muzejski mobilijar, i na kraju prostor depoa u kojem su smeštene zbirke, Koštana Banović jednak ispitivački pogled upućuje prema predmetima i prostorima koji se, u svakodnevnoj muzejskoj praksi, itekako razlikuju.
Program će obuhvatiti prikazivanje video rada „Reading Museology“ iz 2017. godine, i razgovor o „čitanju“ muzeologije kroz različite umetničke i kustoske prakse.
Moderatorka razgovora: dr Ana Sladojević, teoretičarka umetnosti
Ulaz: besplatan
20-22. april 2016. Univerzitet u Lesteru, VB
Video rad pod nazivom „Program Konteksti i reprezentacije u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu“ je predstavljen na konferenciji Museums in the Global Contemporary, 20-22. april 2016. godine u okviru programa Exhibition Research (Univerzitet u Lesteru).
Video-rad koncipirale i prezentovale: Ana Sladojević i Emilia Epštajn
Obrada zvuka: Stefan Đinović
Petak, 12. jun 2015, u 17h, na Stalnoj postavci Muzeja
PREDSTAVLJANJE PRVIH REZULTATA PROJEKTA „DIGITALNI OTISAK STALNE POSTAVKE MAU: MUZEJSKI METANARATIVI KROZ PRIZMU SAMOREFLEKSIJE, REVALORIZACIJA I DIGITALNOG POMAKA“
Marko Aleksić, ing.arh. Centralni institut za konzervaciju u Beogradu
Ivana Vasilijević, MA konzervacije kulturnih spomenika, Centralni institut za konzervaciju u Beogradu
Kliknite da preuzmete snimak razgovora (.mp3, 37 MB, srpski jezik)
Utorak, 23. decembar 2014, u 18h, u „Pečarevom kabinetu“ na prvom spratu Muzeja
RAZGOVOR: NEPREPOZNATE I NEVIDLJIVE POTENCIJALNOSTI MUZEJA
Marijana Cvetković, kulturna radnica
Kliknite da preuzmete snimak razgovora (.mp3, 37 MB, srpski jezik)
Četvrtak, 28. avgust 2014, 18h, na Stalnoj postavci
PREDAVANJE I RAZGOVOR: „NEVOLJE S AFRIČKOM MODERNOŠĆU“
Zoran Ćirjaković, predavač na Fakultetu za medije i komunikacije, autor knjige „Globalna Afrika“
Kliknite da preuzmete snimak razgovora (.mp3, 46.8 MB, srpski jezik)
Sreda, 02. juli 2014, 18h, u bašti Muzeja
OPEN RESEARCH HOUR SA ANDERSOM KREGEROM, kustosom Muzeja savremene umetnosti Antverpen
Kliknite da preuzmete snimak razgovora (.mp3, 89.1 MB, engleski jezik)
Petak, 20. jun 2014, 18h, na Stalnoj postavci
RAZGOVOR: SAVREMENE UMETNIČKE I KUSTOSKE PRAKSE KAO VID SAMOREFLEKSIJE U MAU
dr Dejan Sretenović, kustos Centra za vizuelnu kulturu MSUB
Narcisa Knežević Šijan, viši kustos, tadašnja direktorka Muzeja
Kliknite da preuzmete snimak razgovora (.mp3, 62.5 MB, srpski jezik)
Napomena: Zbog tehničkih okolnosti, snimak je lošijeg kvaliteta.
Četvrtak, 12. jun 2014, 20h, na Stalnoj postavci
CRNO NA BELO: KAKO NASTAVITI BEZ SEBE? - PESNIČKI KOMUNIZAM U DOBA NESVRSTANOSTI
Performans-predavanje, Branimir Stojanović
U okviru izložbe Traveling Communiqué, Muzej istorije Jugoslavije 2014.
Učesnici: Branimir Stojanović, Damir Arsenijević
Kliknite da preuzmete snimak performansa-predavanja (.mp3, 18.2 MB, srpski i engleski jezik)
Subota, 10. maj 2014, 18h, na Stalnoj postavci
RAZGOVOR O PRVOM ELEKTRONSKOM IZDANJU „MUZEJ AFRIČKE UMETNOSTI, KONTEKSTI I REPREZENTACIJE“ ANE SLADOJEVIĆ
dr Olga Manojlović-Pintar, naučni saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije
dr Nevena Daković, Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu
Kliknite da preuzmete snimak razgovora (.mp3, 27.1 MB, srpski jezik)
Promišljanje odnosa kolonijalnog, anti-kolonijalnog i postkolonijalnog diskursa koje je ostvareno kroz program KiR, nadovezuje se na teme pokrenute u knjizi „Muzej afričke umetnosti, Konteksti i reprezentacije“, koja je u formi e-izdanja dostupna na muzejskom sajtu, u odeljku E-Publikacije.