Отварање изложбе
Реци: Арт - Отпад као ресурс
Дан планете Земље
Среда, 22. април 2026, у 19 часова
Аутор изложбе и каталога: Ивана Војт, виша кустоскиња
Нова тематска изложба Музеја афричке уметности „Реци: Арт – Отпад као ресурс” кроз уметничке и занатске праксе указује на један од кључних глобалних изазова – последице све веће количине отпада и могућности његове трансформације у вредан ресурс.
Полазећи од чињенице да су убрзана урбанизација, раст становништва и промене потрошачких навика довели до драматичног повећања отпада широм афричког континента, изложба представља креативне одговоре појединаца, удружења и компанија који овај проблем претварају у прилику. У фокусу су употребни предмети, накит и сувенири настали од индустријског чврстог отпадног материјала у подсахарској Африци, који сведоче о иновативним приступима одрживости и економској сналажљивости.
Изложба се заснива на збирци Музеја афричке уметности, која је од 1977. године континуирано обогаћивана предметима од рециклираних материјала, а за ову прилику значајно је проширена новим набавкама и донацијама из више афричких земаља. Посебан допринос дају предмети прикупљени током теренског истраживања у Танзанији које је 2024. године омогућила агенција Диско травел, као и радови из приватних колекција и дарови сарадника и пријатеља музеја. Збирка је овом приликом увећана за стотину нових предмета.
Тематске целине организоване су према врсти материјала од којег су предмети сачињени: пластична, метална и стаклена амбалажа, текстил, папир, па чак и гумене јапанке. Ауторка поставке, Ивана Војт, тиме указује на порекло ових материјала у глобалној индустријској производњи, али и на креативне начине њихове поновне употребе. Отварајући питања односа глобалне економије и локалних заједница, изложба позиционира Африку као важну тачку у светским токовима отпада и одрживих пракси.
Назив изложбе упућује на двоструки позив: да се о проблему отпада говори јасно и гласно („реци”), али и да се препозна уметнички и занатски потенцијал предмета насталих његовом рециклажом („арт”). Посуде од папира из Есватинија, скулптуре од ђонова јапанки из Кеније, сандале од гуме мотоцикла из Танзаније, стаклене перле из Гане и корпе од пластичних кеса из Буркине Фасо само су неки од предмета које посетиоци могу видети на изложби. Ови радови истовремено сведоче о креативности и представљају важан извор егзистенције за бројне заједнице, што је додатно истакнуто у видео-радовима који чине део поставке.
Изложбу прати богат програм који укључује едукативне активности, радионице и панеле о одрживом развоју, као и сарадње са релевантним институцијама и иницијативама. Међу њима су програм „РециСкулптУра”, реализован у сарадњи са компанијама Нестле и Секопак, као и заједничке активности са Београдском недељом моде на тему рециклаже и одрживе моде.
Музеј афричке уметности овом изложбом наставља да истражује савремене друштвене теме кроз призму уметности, подстичући дијалог о одговорности, креативности и могућностима одрживе будућности. Свако дело носи причу о заједници, традицији и креативном отпору према доминантним обрасцима потрошачког друштва, показујући да отпад може постати полазиште новог циклуса стварања. Изложба се тиме позиционира као платформа за критичко промишљање односа између материјала, животне средине и културе, отварајући дијалог о глобалним токовима отпада, положају Африке у тим процесима, као и значају друштвено одговорних пракси и иницијатива усмерених ка очувању животне средине.
Изложба траје до 15. септембра 2026.















