Важно обавештење
Музеј је отворен за индивидуалну посету свакога дана (7 дана у недељи) од 10 до 18 часова.
За сва питања и информације стојимо вам на располагању на броју телефона: 011/2651-654 или мејлу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Сарадња МАУ и Завичајног музеја Хомоља
Гостујућа изложба „Духови Африке – ритуална западноафричка уметност“
16.5 – 16.6.2023. Жагубица
Аутор изложбе: Александра Продановић Бојовић, виши кустос – етнолог
У оквиру манифестације „Музеји за 10“, Музеј афричке уметности гостује у Завичајном музеју Хомоља у Жагубици са изложбом „Духови Африке – ритуална западноафричка уметност“, која је премијерно приказана у Скопљу 2018. године, а потом и у матичном музејском простору у Београду. Изложба осветљава свет афричких ритуала и веровања у склопу традиционалне анимистичке праксе, коју у савременом добу упражњава око 10 посто становништва Африке.
Изложба је тематски груписана према карактеру духовних представа и намени предмета везаних за сфере људске активности, које су од кључне важности за појединца и заједницу. Главну преокупацију подсахарских седелачких заједница чине плодност и физички продужетак заједнице, изобиље хране и пољопривредних усева, заштита од болести и опасности из природе, успостављање/очување друштвеног поретка, преношење митских и духовних знања млађим нараштајима, и коначно – суочавање и помирење са смртношћу оличено у култу предака.
Изложба ће бити отворена у уторак, 16. маја 2023. године, у 12.30, а наредног дана, у среду, 17. маја, за 10 часова за децу школског узраста заказано je ауторско вођење кроз изложбу и ликовна радионица коју води Милица Јосимов, примењени ликовни уметник.
Опширније...
(РОЂЕН)ДАН МАУ
Уторак, 23. мaj
Поводом 46. рођендана МАУ, у уторак, 23. маја, током читавог дана од 10 до 18 часова, улаз у Музеј биће бесплатан, а од 17 часова почиње јавно вођење кустоскиња и ауторки изложбе „Jугoслoвeнскa свeдoчaнствa o Алжирскoj рeвoлуциjи – aрхивски oмнибус“, Ане Кнежевић и Емилије Епштајн.
Од отварања врата јавности 1977. године, МАУ на јединствен начин потврђује своје место на културној мапи кроз изложбе, едукативне и популарне програме, као место чувања и сећања, архивирања и излагања материјалне културе Африке и наших односа са афричким земљама.
Оснивачка збирка Печар настала је захваљујући дугогодишњем боравку и раду Здравка Печара и Веде Загорац на западу афричког континента, а култура легаторства у МАУ и данас је жива, након више од четири деценије постојања. Овом приликом, из документације МАУ издвајамо речи Веде Загорац поводом његовог оснивања: „Наш музеј је први у свету који има дозволу и који је платио таксу за изношење експоната из сваке земље. Ово је новина у музеолошким односима...
Опширније...
Дан Африке у МАУ
Дан Африке – 25. мај – представља дан сећања на оснивање Организације афричког јединства (данашње Афричке уније) у Адис Абеби 1963. године, чији је циљ био остварење тежњи афричких народа за слободом, независношћу и напретком. Раније познат и као Дан слободе Африке, а затим и Дан ослобођења Африке, у Србији се од 2017. године овај датум обележава као Дан пријатељства са народима Африке.
Тим поводом, у четвртак, 25. маја, од 10 до 17 часова, свим посетиоцима Музеја афричке уметности омогућен је бесплатан улаз на сталну поставку и текућу изложбу „Jугoслoвeнскa свeдoчaнствa o Aлжирскoj рeвoлуциjи – aрхивски oмнибус“ кустоса Mиле Tурajлић, Majе Meдић, Aне Кнeжeвић и Eмилије Eпштajн.
У 19.30 организује се пројекција филма Non-Aligned: Scenes from the Labudović Reels у режији Миле Турајлић. Услед ограниченoг капацитета МАУ, молимо заинтересоване посетиоце да се пријаве слањем мејла на: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Опширније...
МАУ представља нови визуелни идентитет
Решење новог визуелног идентитета Музеја афричке уметности (МАУ) заснива се на једноставној и препознатљивој, сведеној геометријској форми и шари која је веома присутна у уметностима земаља Африке, али се може видети и у дизајнерском решењу прве музејске сталне поставке. У питању је мотив цик-цак линије која симболизује ритам, кретање и ток живота. Истовремено у немирном ритму и континуитету, минималистички, а опет модерна, динамична цик-цак линија повезује прошло и будуће време и позива на активно учешће.
Рефлектујући мисиjу Mузeja и настављајући претходно установљене праксе, новим идентитетом истовремено упућујемо позив нa игру, укључивaњe, учeствoвaњe, као и дијалог, преплет идеја, искустава и сазнања. Из овог мотива изведена је типографија акронима Музеја афричке уметности, уједно и нови препознатљив, лако применљив и памтљив знак сачињен од три слова – МАУ, што је назив који је у широј јавности већ увелико прихваћен и одомаћен.
Опширније...
Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић у првој посети Музеју афричке уметности
Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић у првој посети Музеју афричке уметности, након преласка ове установе културе са градског на републички ниво, разговарала је са директорком Маријом Алексић о плановима и унапређењу рада Музеја, јединог у региону који је искључиво посвећен култури и уметности афричког континента.
Гојковић је нагласила да је Музеј афричке уметности изузетно важан за културну дипломатију наше државе и да је у том циљу значајно јачање односа, ширење и неговање културних веза са афричким државама и установама културе, кроз остваривање непосредних контаката и разноврсних програма.
Опширније...
Ликовни конкурс за децу и младе на тему „Импресије о Африци“
Музеј афричке уметности од 18. априла до 9. jунa 2023. године организује ликовни конкурс за децу и младе на тему „Импресије о Африци“.
На конкурсу могу учествовати групе деце/младих, узраста од 6 до 18 година, из предшколских установа, основних и средњих школа, ликовних атељеа, културних центара и осталих радионица, клубова, секција; учешће подразумева групну посету Музеју у заказаним терминима, обилазак изложби и затим ликовну радионицу на којој ће сваки учесник нацртати цртеж на задату тему.
На осмом ликовном конкурсу МАУ, темом „Импресије о Африци“ истражујемо које су то представе о овом великом континенту створене, које су слике утиснуте, која ће нова дела настати? Позивамо предшколске установе, основне и средње школе, као и ликовне атељее, културне центре и остале установе и удружења за децу и младе да закажу термине за групну посету Музеју афричке уметности и пратећу ликовну радионицу „Импресије о Африци“. Само они радови који су настали у оквиру заказаних термина за групну посету и пратећу ликовну радионицу у Музеју учествују на конкурсу.
Најуспешнији цртежи биће представљени 24. и 25. јуна на изложби радова учесника ликовног конкурса у оквиру годишње манифестације „Афро фестивал 2023“ која се одржава у башти Музеја афричке уметности. Ауторе најуспешнијих радова очекују специјалне награде.
Опширније...
Нoвa тематска изложба
„Jугoслoвeнскa свeдoчaнствa o Алжирскoj рeвoлуциjи – aрхивски oмнибус“
Кустоси изложбе: Мила Турајлић, Маја Медић, Ана Кнежевић, Емилиа Епштајн
Изложба „Jугoслoвeнскa свeдoчaнствa o Aлжирскoj рeвoлуциjи – aрхивски oмнибус” заснива се на архивском материјалу и усменим сведочанствима Југословена који су активно пружали помоћ алжирском народу током њихове борбе за независност од француске колонијалне власти, све до званичног ослобођења, 1962. године.
Сећања сниматеља Стевана Лабудовића, службенице Црвеног крста Маје Плавшић, југословенског амбасадора у Тунису, Милоша Лаловића о којем сведочи његова супруга Борислава, придодају „људску” ноту историјским догађајима које често перципирамо кроз строге хронологије и таксативно набрајање имена и догађаја. Архивским материјалом, поменутим усменим сведочанствима у рeжиjи Mилe Tурajлић, придружују се и оснивачи Музеја афричке уметности – Здравко Печар, тада у улози ратног дописника, и Веда Загорац, на месту аташеа за штампу у југословенској амбасади у Тунису.
Снимањем разговора са протагонистима ове изложбе, Мила Турајлић и Маја Медић су заправо креирале нову, драгоцену архивску грађу која је, како ће се касније испоставити, била последња прилика да се сведочанства Маје Плавшић, Бориславе Лаловић и Стевана Лабудовића забележе.
Новински чланци, фотографије, преписке, депеше, као и лични мобилијари, материјални су трагови заноса и посвећености идеји солидарне мобилизације. У фасциклама и на белешкама које су исти ти људи водили, дневницима и извештајима које су писали, али и на брошурама, разгледницама, новинским чланцима и другим папирним форматима које су сматрали довољно важним да буду сачувани, препознајемо личне класификације, обликоване сопственим разумевањем догађаја, које данас носи посебан значај за дубље разумевање прошлости у савременом тренутку.
Опширније...
НЕДЕЉА У МАУ
Jaвнa вoђeњa зa oдрaслe и крeaтивнe рaдиoницe зa дeцу
Програм „Недеља у МАУ“ организује се за појединачне и породичне посете у термину недељом од 11 до 12.30 часова и подразумева паралелни програм кустоских вођења за одрасле и креативних радионица за децу узраста од 6 до 12 година.
До 11. јуна биће организована ауторска и стручна вођења за одрасле посетиоце кроз тематску изложбу „Југословенска сведочанства о Алжирској револуцији – архивски омнибус“, док ће за децу бити приређена креативна радионица „Постер ролеркостер“.
Пријављивање је обавезно и врши се слањем мејла на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Цeнa улaзницe: 300 динaрa
Опширније...
Музеј афричке уметности у Београду постао установа националног значаја
На предлог Министарства културе, Влада Србије донела је одлуку о преносу оснивачких права над Музејом афричке уметности са града Београда на Републику Србију.
Ова по много чему јединствена установа отворена је за јавност 1977. године након званичног даривања афричке збирке Печар граду Београду. У основи фонда МАУ је поклон збирка Веде и др Здравка Печара. Печар је скоро две деценије био југословенски амбасадор у Малију и Гани, са надлежношћу над суседним афричким земљама. Током боравка у Африци, Здравко Печар и његова супруга Веда Загорац посвећено и информисано су градили збирку афричке уметности чију основну концепцију Београђани и дан данас могу да посведоче на сталној поставци Музеја. Више него реликт из прошлости, у питању је трајно сведочанство о односима, грађењу веза и покушају креирања једне другачије слике о Африци. Имајући већ тада у виду колонијалну историју западњачког начина колекционирања афричке уметности, односно, свесни неопходности креирања једног другачијег музеја – динамичног културног центра и места размене знања и дружења – и сами оснивачи, а потом и музејски кустоси су се трудили да кроз изложбе и различите едукативне програме развију међу становницима Београда, Србије и њихових посетилаца љубав према традиционалној и савременој афричкој уметности.
Опширније...
Нова веб-презентација
ДИГИТАЛНИ ОТИСАК МАУ
Пројекат дигиталног бележења сталне поставке и целокупног објекта Музеја афричке уметности вршен је у више фаза током 2015, 2021. и 2022. године, а за циљ има креирање тзв. дигиталног отиска као вида заштите културног наслеђа. У сусрет најављеној реконструкцији Музеја, желели смо да – мапирањем свих релевантних података – трајно документујемо изглед првобитног архитектонског здања и концепт прве сталне поставке МАУ. Бележењем простора и поставке Музеја путем најсавременије технологије и превођењем добијених података у дигитални отисак, осигураће се њихова трајна доступност свим будућим истраживачима и заинтересованим појединцима, чак и када они не буду више постојали у овом облику.
Позивамо вас да активно претражите нашу нову веб-презентацију www.otisak.mau.rs. Уживајте у панорамским виртуелним шетњама кроз музеј, обиђите сталну поставку, музејску башту или мурале осликане на фасади, истражите многобројне садржаје о изложеним експонатима и путевима њиховог колекционирања. Вратите се у 1977. годину и прочитајте како је у тадашњој штампи описана атмосфера на отварању овог трајног симбола времена несврстаних – музеја који је створило пријатељство и искрена љубав према народима Африке и одушевљење за снагу њиховог уметничког израза.
Опширније...
КУЛТУРНА БАШТИНА ТОПЧИДЕРА
Шeтњe „Културнa бaштинa Toпчидeрa“, које већ годинама организује Музеј афричке уметности, одржавају се последње суботе у месецу и откривају скривене кутке топчидерског брда, приватне и јавне просторе које баштине разнолико наслеђе – историјско, културно, уметничко, природно, колекционарско, итд. Кроз шетњу је могуће упознати осам локација, почев од Музеја афричке уметности, затим, Архива Југославије, Куће краља Петра, Легата Петра Лубарде, куће Олге Јанчић, Јавни акваријум и тропикаријум, као и „баштину на отвореном” какву чувају споменик Исидори Секулић и скулптуре у Хајд парку.
Током ових шетњи можете чути више о архитектури поменутих објеката, о својеврсном духу места – genius loci који се кроз историју у одређеном простору развијао, о чувеним уметницима Петру Лубарди и Олги Јанчић, о Здравку Печару и Веди Загорац, оснивачима Музеја афричке уметности, о активностима краља Петра I Карађорђевића и његовог сина Александра у овом делу Београда. Придружите нам се и сазнајте откуд прича о Моши Пијаде у Музеју афричке уметности, шта је Петар Лубарда мислио о израдњи Ђердапа, како је упознавање Хенрија Мура утицало на опус Олге Јанчић, на који начин је краљ Петар живео у изнајмљеној вили трговца Ђорђа Павловића и многе друге историјски занимљиве, а савремено инспиративне приче!
Опширније...
МАУ ЗА СВЕ, СВИ У МАУ
Посебан програм за старије особе
У 2023. години настављамо са програмима пројекта „МАУ за све, сви у МАУ“ којим се подстиче интеграција и активно учешће старијих особа у програмима Музеја.
Сваког првог четвртка у месецу у термину 10-12 ч, кустоси Музеја су ту да кроз разноврсне програме приближе сталну поставку, тематске изложбе, различите области афричке уметности и културе, као и историјат самог музеја и његову улогу у нашем граду.
За старије суграђане организован је двочасовни програм који укључује презентације, вођења кроз поставке и креативне радионице.
С обзиром на актуелну епидемиолошку ситуацију, ограничен је број учесника у групним програмима. Молимо вас да током боравка у Музеју одржавате физичку дистанцу и носите заштитну маску. Уколико желите да се пријавите на неку од радионица, неопходно је да нам пошаљете мејл на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са подацима: име и презиме, као и термин радионице, или да нам се јавите на фиксни телефон 011/2651-654.
Опширније...
Музеј афричке уметности у Београду и Национални музеј египатске цивилизације у Каиру потписали Меморандум о сарадњи
Фото: Танјуг / Јадранка Илић
Председник Републике Србије Александар Вучић приредио је у Палати Србија свечани дочек за египатског председника Абдел Фатаха ал Сисија. Ова посета, прва после 35 година, окарактерисана је као историјски догађај за обе земље, а председник Ал Сиси је одликован за изузетне заслуге у развијању пријатељских односа између Републике Србије и Арапске Републике Египат.
Током свечане церемоније између Владе Србије и Владе Египта потписано је више билатералних споразума и меморандума о сарадњи.
У области културе, Њ.Е. г. Самих Шукри, министар спољних послова Арапске Републике Египат и др Марија Алексић, директорка Музеја афричке уметности потписали су Меморандум о сарадњи између Националног музеја египатске цивилизације у Каиру и београдског Музеја aфричкe умeтнoсти.
Опширније...
Пројекат о савременом одевању у Африци - нове канга и китенге (анкара) тканине у збирци МАУ
У музеј су нам допутовале живописне, шарене тканине јарких боја из Африке, које чине карактеристичне материјале за израду савремених одевних предмета Африканаца. Док се одећа од „китенге“ или „анкара“ тканина носи на читавом континенту, „канга“ тканине се везују за Свахили културу, а препознатљиве су по наштампаним порукама религиозне, политичке, или емотивне – романтичне садржине, које служе као врста популарног друштвеног медија за комуникацију жена са родбином, пријатељима, суседима итд.
Тканине су набављене за музејску збирку текстила у склопу пројекта „Интерпретација канга и китенге тканина“, који уз подршку Балканске мреже музеја финансира Хедли траст (УК). Циљ овог пројекта, чији је аутор Александра Продановић Бојовић, кустос музејске збирке тканина, јесте да набављене тканине послуже за развијање нових програма за музејску публику на тему савременог одевања у Африци.
Опширније...
Бесплатни каталози МАУ доступни на сајту
Прелистајте неке од класика у понуди наших изложбених каталога који су доступни на сајту Музеја.