Музеј је отворен за индивидуалну посету свакога дана (7 дана у недељи) од 10 до 18 часова.
За сва питања и информације стојимо вам на располагању на броју телефона: 011/2651-654 или мејлу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
ДАНИ ЕВРОПСКЕ БАШТИНЕ
Септембар 2023.
Дани европске баштине ове године биће обележени темом „Живо наслеђе“, која се односи на праксе, знања и вештине које су се преносиле са генерације на генерацију, а које се и данас користе.
Дани европске баштине, који се одржавају сваког септембра, део су велике европске манифестације којом се наслеђе представља као заједничка баштина европских народа.
И ове године Музеј учествује у Данима европске баштине са посебно осмишљеним бесплатним програмима. (Где је назначено, пријављивање је обавезно.)
Опширније...
EВРOПСКA НOЋ ИСTРAЖИВAЧA
Прoгрaм MAУ - Крeaтивнa рaдиoницa:
ИMИГOНГO – TРAДИЦИOНAЛНO СЛИКAРСTВO РУAНДE
Пeтaк, 29. сeптeмбaр, 17–21 h
*Лoкaциja: TC BIG Fashion, Вишњичкa 84, Бeoгрaд
Имигонго је традиционално сликарство Руанде, иначе препознатљиво по геометријским мотивима попут кружних и цик-цак линија, квадрата, ромба и сл. али и по колориту црне, црвене и беле боје.
Инспирисани процесом уметничке израде, као и карактеристичном естетиком имигонго слика, припремили смо креативну радионицу на којој ћете имати прилике да се опробате у исцртавању неких од имигонго мотива. Учесници радионице имају задатак да на папиру, повлачећи линију фломастером из једног потеза, односно без паузе или прекидања, исцртају задате имигонго мотиве као што су ngondo („сан“), itweka („новац“) и други. Цртање се ради у пару, а да задатак буде још изазовнији, време меримо штоперицом!
Звучи лако, али сазнајте да ли је баш тако!
Опширније...
НЕДЕЉА У МАУ
Jaвнa вoђeњa зa oдрaслe и крeaтивнe рaдиoницe зa дeцу
Програм „Недеља у МАУ“ организује се за појединачне и породичне посете у термину недељом од 11 до 12.30 часова и подразумева паралелни програм кустоских вођења за одрасле и креативних радионица за децу узраста од 6 до 12 година.
Током септембра биће организована стручна вођења за одрасле посетиоце кроз тематску изложбу „Уметност, упркос свему“, док ће за децу бити приређена креативна радионица „Имигонго мотиви Руанде – улепшај своју фасциклу!“.
Пријављивање је обавезно и врши се слањем мејла на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Цeнa улaзницe: 300 динaрa
Опширније...
КУЛТУРНА БАШТИНА ТОПЧИДЕРА
Шeтњe „Културнa бaштинa Toпчидeрa“, које већ годинама организује Музеј афричке уметности, одржавају се последње суботе у месецу и откривају скривене кутке топчидерског брда, приватне и јавне просторе које баштине разнолико наслеђе – историјско, културно, уметничко, природно, колекционарско, итд. Кроз шетњу је могуће упознати осам локација, почев од Музеја афричке уметности, затим, Архива Југославије, Куће краља Петра, Легата Петра Лубарде, куће Олге Јанчић, Јавни акваријум и тропикаријум, као и „баштину на отвореном” какву чувају споменик Исидори Секулић и скулптуре у Хајд парку.
Током ових шетњи можете чути више о архитектури поменутих објеката, о својеврсном духу места – genius loci који се кроз историју у одређеном простору развијао, о чувеним уметницима Петру Лубарди и Олги Јанчић, о Здравку Печару и Веди Загорац, оснивачима Музеја афричке уметности, о активностима краља Петра I Карађорђевића и његовог сина Александра у овом делу Београда. Придружите нам се и сазнајте откуд прича о Моши Пијаде у Музеју афричке уметности, шта је Петар Лубарда мислио о израдњи Ђердапа, како је упознавање Хенрија Мура утицало на опус Олге Јанчић, на који начин је краљ Петар живео у изнајмљеној вили трговца Ђорђа Павловића и многе друге историјски занимљиве, а савремено инспиративне приче!
Опширније...
МАУ ЗА СВЕ, СВИ У МАУ
Посебан програм за старије особе
У 2023. години настављамо са програмима пројекта „МАУ за све, сви у МАУ“ којим се подстиче интеграција и активно учешће старијих особа у програмима Музеја.
Сваког првог четвртка у месецу у термину 10-12 ч, кустоси Музеја су ту да кроз разноврсне програме приближе сталну поставку, тематске изложбе, различите области афричке уметности и културе, као и историјат самог музеја и његову улогу у нашем граду.
За старије суграђане организован је двочасовни програм који укључује презентације, вођења кроз поставке и креативне радионице.
С обзиром на актуелну епидемиолошку ситуацију, ограничен је број учесника у групним програмима. Молимо вас да током боравка у Музеју одржавате физичку дистанцу и носите заштитну маску. Уколико желите да се пријавите на неку од радионица, неопходно је да нам пошаљете мејл на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са подацима: име и презиме, као и термин радионице, или да нам се јавите на фиксни телефон 011/2651-654.
Опширније...
Нова веб-презентација
ДИГИТАЛНИ ОТИСАК МАУ
Пројекат дигиталног бележења сталне поставке и целокупног објекта Музеја афричке уметности вршен је у више фаза током 2015, 2021. и 2022. године, а за циљ има креирање тзв. дигиталног отиска као вида заштите културног наслеђа. У сусрет најављеној реконструкцији Музеја, желели смо да – мапирањем свих релевантних података – трајно документујемо изглед првобитног архитектонског здања и концепт прве сталне поставке МАУ. Бележењем простора и поставке Музеја путем најсавременије технологије и превођењем добијених података у дигитални отисак, осигураће се њихова трајна доступност свим будућим истраживачима и заинтересованим појединцима, чак и када они не буду више постојали у овом облику.
Позивамо вас да активно претражите нашу нову веб-презентацију www.otisak.mau.rs. Уживајте у панорамским виртуелним шетњама кроз музеј, обиђите сталну поставку, музејску башту или мурале осликане на фасади, истражите многобројне садржаје о изложеним експонатима и путевима њиховог колекционирања. Вратите се у 1977. годину и прочитајте како је у тадашњој штампи описана атмосфера на отварању овог трајног симбола времена несврстаних – музеја који је створило пријатељство и искрена љубав према народима Африке и одушевљење за снагу њиховог уметничког израза.
Опширније...
Бесплатни каталози МАУ доступни на сајту
Прелистајте неке од класика у понуди наших изложбених каталога који су доступни на сајту Музеја.
Музеј афричке уметности у Београду постао установа националног значаја
На предлог Министарства културе, Влада Србије донела је одлуку о преносу оснивачких права над Музејом афричке уметности са града Београда на Републику Србију.
Ова по много чему јединствена установа отворена је за јавност 1977. године након званичног даривања афричке збирке Печар граду Београду. У основи фонда МАУ је поклон збирка Веде и др Здравка Печара. Печар је скоро две деценије био југословенски амбасадор у Малију и Гани, са надлежношћу над суседним афричким земљама. Током боравка у Африци, Здравко Печар и његова супруга Веда Загорац посвећено и информисано су градили збирку афричке уметности чију основну концепцију Београђани и дан данас могу да посведоче на сталној поставци Музеја. Више него реликт из прошлости, у питању је трајно сведочанство о односима, грађењу веза и покушају креирања једне другачије слике о Африци. Имајући већ тада у виду колонијалну историју западњачког начина колекционирања афричке уметности, односно, свесни неопходности креирања једног другачијег музеја – динамичног културног центра и места размене знања и дружења – и сами оснивачи, а потом и музејски кустоси су се трудили да кроз изложбе и различите едукативне програме развију међу становницима Београда, Србије и њихових посетилаца љубав према традиционалној и савременој афричкој уметности.
Опширније...
МАУ представља нови визуелни идентитет
Решење новог визуелног идентитета Музеја афричке уметности (МАУ) заснива се на једноставној и препознатљивој, сведеној геометријској форми и шари која је веома присутна у уметностима земаља Африке, али се може видети и у дизајнерском решењу прве музејске сталне поставке. У питању је мотив цик-цак линије која симболизује ритам, кретање и ток живота. Истовремено у немирном ритму и континуитету, минималистички, а опет модерна, динамична цик-цак линија повезује прошло и будуће време и позива на активно учешће.
Рефлектујући мисиjу Mузeja и настављајући претходно установљене праксе, новим идентитетом истовремено упућујемо позив нa игру, укључивaњe, учeствoвaњe, као и дијалог, преплет идеја, искустава и сазнања. Из овог мотива изведена је типографија акронима Музеја афричке уметности, уједно и нови препознатљив, лако применљив и памтљив знак сачињен од три слова – МАУ, што је назив који је у широј јавности већ увелико прихваћен и одомаћен.
Опширније...