ТРАДИЦИОНАЛНЕ ПОЗОРИШНЕ ЛУТКЕ МАЛИЈА
Из збирке Андреја Јеровшека и збирке Музеја афричке уметности
Кустоскиња изложбе: Марија Милош
Отварање изложбе: 22. april 2021.
На изложби Традиционалне позоришне лутке Малија – из збирке Андреја Јеровшека и збирке Музеја афричке уметности представљене су лутке карактеристичне по свом стилу израде и анимације за позоришну форму која се традиционално изводи у јужним областима Републике Мали, у долини реке Нигер. Као експонати на овој изложби, главне улоге деле позоришне лутке антилопа са бубњарем и плесачима, слон, плејада жутих, црвених и плавих малих људи и Меренкун, велика фигура жене са два лица. Сведочећи о варијетету драмских ликова и скулпторалним одликама, изложба уједно открива елементе конструкције лутака који омогућавају покрет на сцени. На изложби су заступљене зглобне лутке на штапу, од којих су неке опремљене и концем за манипулисање, као и лутке без помичних делова резбарене у дрвету. Са познаваоцима и љубитељима луткарства и позоришне игре, и са свима које позивамо овом изложбом да то постану, поделићемо одмах још две тајне глумачког заната из овог дела Африке: традиционалне лутке играју сцене немог позоришта, а луткари остају сакривени у костиму или каптелету, елементу који има функцију покретне позорнице.
Опширније...
Среда, 28. април, од 11 до 13 часова
ОНЛАЈН ДОГАЂАЈ
НЕСВРСТАНЕ ИСТОРИЈЕ КОЛЕКЦИЈА: МУЗЕЈ АФРИЧКЕ УМЕТНОСТИ И МУЗЕЈ ЈУГОСЛАВИЈЕ
Говори: Ана Сладојевић, теоретичарка уметности и медија
Историјско несврставање је поново задобило видљивост, посебно током последње деценије, кроз пројекте у домену уметности и теорије. Музеј афричке уметности – збирка Веде и др Здравка Печара, као и Музеј Југославије, оба у Београду, имала су централну улогу у некима од њих, било због својих збирки, или симболичког значаја као места сећања на идеје антиколонијализма и солидарности. Недавни, одлучнији позиви за деколонизацију наслеђа широм света отварају још једну могућност да се вредности ових музеја промисле и реактуелизују. Међутим, они пред музеје постављају и задатке свеобухватнијег институционалног само-промишљања, као и отвореног критичког приступа како прошлим тако и садашњим праксама у овим музејима, уз увођење нових методологија и умрежавања.
Опширније...
Важно обавештење
Музеј је отворен за индивидуалну посету свакога дана (7 дана у недељи) од 10 до 18 часова.
Молимо вас да током посете носите маску, дезинфикујете руке и држите дистанцу.
За сва питања и информације стојимо вам на располагању на броју телефона: 011/2651-654 или мејлу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Нoвe рутe у oквиру шeтњи „Културнa бaштинa Toпчидeрa”
Шeтњe „Културнa бaштинa Toпчидeрa“, кoje вeћ гoдинaмa oргaнизуje Mузej aфричкe умeтнoсти, oдржaвajу сe свaкe пoслeдњe субoтe у мeсeцу. Toкoм aприлскe и мajскe турe, пoчeв oд 11 чaсoвa, упoзнajтe „звeздe“ Toпчидeрскe звeздe – Mузej aфричкe умeтнoсти, њeгoву стaлну и тeмaтску излoжбeну пoстaвку, пoтoм, Лeгaт Пeтрa Лубaрдe и узбудљивe причe o живoту oвoг jeдинствeнoг умeтникa испричaнe крoз њeгoв пoслeрaтни oпус. Нaкoн тoгa, упoзнaћeмo вaс и сa живoтoм и рaдoм нaшe чувeнe списaтeљицe Исидoрe Сeкулић у пaрку Maлa звeздa, пoрeд спoмeникa кojи je пoдигнут у њeну чaст. Нajзaд, нoвитeт у шeтњи прeдстaвљajу и скулптурe Хajд пaркa o чиjим инспирaтивним знaчeњимa мoжeтe сaзнaти вишe у мajскoм тeрмину.
Брoj мeстa je oгрaничeн и приjaвa учeшћa oбaвeзнa слaњeм мejлa нa: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Цeнa улaзницe: 500 динaрa; улaзницe сe купуjу у Mузejу aфричкe умeтнoсти прeд пoчeтaк шeтњe.
Пoдсeћaмo свe учeсникe дa je нoшeњe заштитних мaски oбaвeзнo. Taкoђe, мoлимo свe учeсникe дa поштују прописане мере заштите тoкoм трajaњa прoгрaмa.
Опширније...
Бесплатни каталози МАУ сада доступни на сајту
Прелистајте неке од класика у понуди каталога Музеја афричке уметности.
Изложбени каталози који покривају период 1973-2001. године сада су у целости доступни на сајту Музеја.
Електронска издања припремиле су Марија Милош, виши кустос МАУ, Маријана Струбел и Драгана Ћурчин Марковић, сараднице у оквиру програма Центра за развој каријере УБ „БГ Пракса“ 2019/2018.
Ново, допуњено издање аудио-водича Музеја афричке уметности
Узимајући у обзир препоручене мере безбедности и заштите током трајања епидемије корона вируса у нашој земљи, потрудили смо се да свим нашим старим, али и потенцијалним, будућим посетиоцима пружимо што више дигиталних садржаја које могу да претражују од куће, усавршавајући постојећа знања или упознавајући се по први пут са афричком уметношћу и културом кроз неке од најлепших примерака афричке уметности који су изложени на сталној поставци овог београдског музеја.
Ново, допуњено издање аудио-водича Музеја афричке уметности сада укључује приче о 28 предмета са наше сталне поставке и то на 4 језика: српском, енглеском, француском и италијанском!
Опширније...
Градоначелник Радојичић најавио реконструкцију Музеја афричке уметности
Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић 3. октобра је обишао Музеј афричке уметности и том приликом најавио реконструкцију зграде Музеја потврдивши да је тендер за израду пројекта реконструкције расписан, као и да ће бити окончан у наредних месец дана.
Градоначелник Радојичић је рекао да Град Београд има одговоран однос према култури и додао да су музеји необилазан део културне понуде нашег града.
– Познато је да број туриста у Београду расте из године у годину, што је поред осталог и додатни разлог да брига о музејима буде на највишем могућем нивоу – рекао је градоначелник.
Радојичић је изразио мишљење да је Музеј афричке уметности једно од недовољно препознатих културних блага Београда.
Опширније...