Музеј је отворен за индивидуалну посету свакога дана (7 дана у недељи) од 10 до 18 часова.
За сва питања и информације стојимо вам на располагању на броју телефона: 011/2651-654 или мејлу: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Цeлoднeвни програм у башти
ПИКНИК У MAУ
Нeдeљa, 15. септембар, 12-20 чaсoвa - ОДЛОЖЕНО!
Пикник је градски догађај који се одржава већ девет година заредом. Многима је постао традиција и летњи ритуал којем се редовно враћају. Али, Пикник није само то – он је и место на ком се сви људи, различити по годинама, инспирацијама и животним причама, окупљају са истим циљем: да се врате једноставности живљења у свом граду и провођењу времена у природи и друштву, далеко од брига и ужареног асфалта.
За све посетиоце Пикника, МАУ је припремио бесплатан програм:
- 16:00: Стручно вођење кроз тематску изложбу „Здравко Печар – Аутопортрети“
- 17:00: Креативна радионица за децу „Пишем ти писмо“.
ДАНИ ЕВРОПСКЕ БАШТИНЕ
Септембар 2024.
Дани европске баштине 2024. године одржавају се под називом „Руте, мреже и везе“.
Ова тема је прилика да поново путујемо путевима и стазама историје и да откријемо шта од њих данас можемо научити.
Програми који се одржавају у МАУ у оквиру манифестације „ДЕБ 2024” су бесплатни
За радионице је обавезно пријављивање путем мејла на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Опширније...
Делегација МАУ почасни гост манифестације обележавања Националног дана бораца у Алжиру
НОВИ ПРОГРАМИ КУЛТУРНЕ САРАДЊЕ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И АЛЖИРА
Поводом обележавања Националног дана бораца револуције у Алжиру, министар за борачка питања Лаид Ребига приредио је срдачан пријем за др Марију Алексић, директорку Музеја афричке уметности у Београду, чија је посета Алжиру организована са циљем јачања партнерских односа и сарадње између две земље у области културе.
На састанку су размотрене могућности успостављања сарадње између алжирског Националног музеја муџахида и београдског Музеја афричке уметности и спровођење низа пројеката везаних за заједничко памћење, размену искустава у музејском менаџменту, организација стручних посета ради упознавања са различитим савременим музејским праксама и технологијама, као и припрема посебног програма за прославу 70 година од избијања Алжирске револуције.
Опширније...
БОЈЕ АФРИКЕ – КРЕАТИВНЕ РАДИОНИЦЕ И ИЗЛОЖБА РАДОВА
Два пута годишње, током летњег и зимског распуста, МАУ организује посебан програм – петодневни мини-курс за средњошколце на којем се млади кроз предавање и практичан рад упознају са различитим техникама израде традиционалних афричких предмета и ризницом мотива који потичу са афричког културног поднебља.
У оквиру овогодишњег летњег програма „Боје Африке“ средњошколци су имали прилику да похађају курс керамике и графике као и да – у завршном делу програма – заједно са кустосима Музеја креирају изложбу на којој су представљени њихови уметнички радови.
Свечано отварање изложбе и додела потврда и награда за најуспешније одржани су у недељу, 1. септембра 2024, у 14 часова. Изложба радова средњошколаца „Боје Африке“ сведочи о креативности, вештини и маштовитости учесника мини-курса керамике и графике и на њој је приказан цео процес рада од израде скица, преко овладавања различитим техникама израде, до завршне обраде, глачања и бојења и отисака на папиру и текстилу.
Свим учесницима додељене су потврде о учешћу, а награде за најбоље радове добили су: Милка Видовић Сретеновић, Марина Милојковић и Вук Милановић.
Изложбу можете погледати до недеље, 8. септембра 2024.
Опширније...
НЕДЕЉА У МАУ
Jaвнa вoђeњa зa oдрaслe и крeaтивнe рaдиoницe зa дeцу
Програм „Недеља у МАУ“ организује се за појединачне и породичне посете у термину недељом од 11 до 12.30 часова и подразумева паралелни програм кустоских вођења за одрасле и креативних радионица за децу узраста од 6 до 12 година.
1, 8, 15, 22. и 29. септембра биће организована ауторска и стручна вођења за одрасле посетиоце кроз изложбу „Здравко Печар – (Ауто)портрети”, док ће за децу бити приређена креативна радионица за децу „Пишем ти писмо“.
Пријављивање је обавезно и врши се слањем мејла на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели..
Цeнa улaзницe: 300 динaрa
Опширније...
ОДРЖАН AФРO ФEСTИВAЛ
У Музеју афричке уметности у суботу, 29. јуна и недељу, 30. јуна одржан је Афро фестивал. Сваке године током последњег викенда у јуну, башта МАУ постаје права кошница у којој се окупља не само музејска публика, већ и бројни други љубитељи уметности и добре музике, туристи, дипломатска заједница и најшира јавност – место упознавања, размене идеја и доброг расположења подстакнутих откривањем различитих облика креативности који долазе са афричког континента.
Богати плесни и музички наступи допринели су сјајној атмосфери Афро фестивала кроз плесни наступ Доние Тембе Ђурић и музичке наступе Дуета Либија, бенда Авалски пут чији су чланови афрички студенти у Србији, DJ Пена, гитаристе Нега Замбе, уз подршку амбасаде Бразила у Србији, школе бубњева Сингидундун, као и велике звезде Марка Луиса.
Као и сваке године, у оквиру Афро фестивала организован је Базар, продајна изложба која нуди посетиоцима сву разноврсност уметничких, занатских и сувенирских предмета из најразличитијих крајева Африке. У сарадњи са домаћим уметницима и креативцима понудили смо пробрану понуду накита, текстила, одевних предмета и аксесоара инспирисаних афричким мотивима и дизајном.
Опширније...
Резултати деветог Ликовног конкурса МАУ за децу и младе
Задовољство нам је да вас обавестимо о резултатима деветог Ликовног конкурса Музеја афричке уметности (МАУ) који је организован са темом „Импресије о Африци“.
На конкурсу, који је трајао од 1. априла до 7. јуна 2024. године, учествовало је више од седам стотина деце и младих, од предшколског узраста до IV разреда средње школе.
Најбоље радове изабрао је жири у саставу: Милица Јосимов, конзерваторка, Марија Милош, виша кустоскиња, и Александра Гачић, кустоскиња. За старију старосну категорију учесника одлучено је да се прогласе два равноправна трећа места.
Опширније...
Тематска изложба
Здравко Печар │ (АУТО)ПОРТРЕТИ
Отварање: субота, 25. мај 2024, у 13 часова
На отварању су говорили: проф. др Милан Ристовић и аутор изложбе доц. др Немања Радоњић
Уредници каталога и кустоси изложбе:
др Немања Радоњић, Емилиа Епштајн, Ана Кнежевић
Изложбом „Здравко Печар – (АУТО)ПОРТРЕТИ” покушали смо да из неколико перспектива прикажемо калеидоскопску личност Здравка Печара, односно његов живот и све што је оставио за собом, у форми полиптиха: кроз историјске догађаје, дух времена, револуционарне године, дипломатске гестове, истраживачка и историјска дела, фотографска и штампана сведочанства, значајну документацију, те кроз различите, увек полетне акције с каткад амбивалентним резултатима и последицама.
Приступајући Здравку Печару с извесне временске дистанце, нарочито имајући у виду специфичности југословенског и несврстаног оквира унутар којег је он радио, нисмо се могли одупрети осећању да кроз процес рада на изложби говоримо о човеку који готово да је закорачио у свет фикције и постао лик из књиге – протагониста свог живота, али и о човеку од крви и меса који на неки начин и данас активно борави у пределима сећања.
Опширније...
МАУ ЗА СВЕ, СВИ У МАУ
Посебан програм за старије особе
У 2024. години настављамо са програмима пројекта „МАУ за све, сви у МАУ“ којим се подстиче интеграција и активно учешће старијих особа у програмима Музеја.
Сваког првог четвртка у месецу у термину 10-12 ч, кустоси Музеја су ту да кроз разноврсне програме приближе сталну поставку, тематске изложбе, различите области афричке уметности и културе, као и историјат самог музеја и његову улогу у нашем граду.
За старије суграђане организован је двочасовни програм који укључује презентације, вођења кроз поставке и креативне радионице.
Уколико желите да се пријавите на неку од радионица, неопходно је да нам пошаљете мејл на Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. са подацима: име и презиме, као и термин радионице, или да нам се јавите на фиксни телефон 011/2651-654.
Опширније...
ПРЕДСТАВЉЕНИ КУСТОСКИ ТИМОВИ 60. ОКТОБАРСКОГ САЛОНА
Конференција за штампу поводом 60. Октобарског салона (Фото: Тања Дробњак)
Ана Кнежевић и Емилиа Епштајн, кустоскиње МАУ, део су једног од три одабрана међународна тима
У петак, 15. децембра, у Галерији АРТГЕТ Културног центра Београда одржана је конференција за медије на којој је најављен 60. Октобарски салон. Наредно, јубиларно издање Октобарског салона одржаће се од 20. октобра до 1. децембра 2024. године у организацији Културног центра Београда, а реализоваће га три међународна кустоска тима. Уз више београдских локација, један од изложбених простора биће и Музеј афричке уметности.
Три различите концепције требало би да кроз изложбу и програм одговоре како и до које мере савремена уметност настоји да рефлектује и одговори на различите изазове и проблеме доба у којем живимо, али и шта заузврат њене унутрашње кризе говоре о нама и нашем положају у савремености? Шта ће донети дијалог између кустоских тимова и како различите концепције могу да коегзистирају?
Опширније...
Нова веб-презентација
ДИГИТАЛНИ ОТИСАК МАУ
Пројекат дигиталног бележења сталне поставке и целокупног објекта Музеја афричке уметности вршен је у више фаза током 2015, 2021. и 2022. године, а за циљ има креирање тзв. дигиталног отиска као вида заштите културног наслеђа. У сусрет најављеној реконструкцији Музеја, желели смо да – мапирањем свих релевантних података – трајно документујемо изглед првобитног архитектонског здања и концепт прве сталне поставке МАУ. Бележењем простора и поставке Музеја путем најсавременије технологије и превођењем добијених података у дигитални отисак, осигураће се њихова трајна доступност свим будућим истраживачима и заинтересованим појединцима, чак и када они не буду више постојали у овом облику.
Позивамо вас да активно претражите нашу нову веб-презентацију www.otisak.mau.rs. Уживајте у панорамским виртуелним шетњама кроз музеј, обиђите сталну поставку, музејску башту или мурале осликане на фасади, истражите многобројне садржаје о изложеним експонатима и путевима њиховог колекционирања. Вратите се у 1977. годину и прочитајте како је у тадашњој штампи описана атмосфера на отварању овог трајног симбола времена несврстаних – музеја који је створило пријатељство и искрена љубав према народима Африке и одушевљење за снагу њиховог уметничког израза.
Опширније...
Прво аудио-издање МАУ
„ТЕГОВИ ЗА МЕРЕЊЕ ЗЛАТНОГ ПРАХА НАРОДА АКАН"
У циљу даљег унапређења приступачности музејских садржаја свим посетиоцима, МАУ је припремио и своје прво звучно издање. Промоција аудио-публикације „Тегови за мерење златног праха народа Акан“ ауторке Марије Милош одржана је у суботу, 18. маја 2024. године. У разговору су учествовали Борис Дончић, уредник у студију за снимање аудио-књига Библиотеке Савеза слепих Србије, Владимир Јеленковић, наратор у Библиотеци Савеза слепих Србије, Марија Милош, виша кустоскиња МАУ, и Милица Јосимов, ауторка пројекта и конзерваторка МАУ.
Познато је да се аудио-публикације користе као средство за учење, посебно код слепих и слабовидих особа, али и као вид забаве и релаксације, у току вожње или обављања других активности. Како бисмо музејску издавачку делатност приближили и учинили доступном свима, аудио-публикацију можете бесплатно слушати овде.
Опширније...
Бесплатни каталози МАУ доступни на сајту
Прелистајте неке од класика у понуди наших изложбених каталога који су доступни на сајту Музеја.
Музеј афричке уметности у Београду постао установа националног значаја
На предлог Министарства културе, Влада Србије донела је одлуку о преносу оснивачких права над Музејом афричке уметности са града Београда на Републику Србију.
Ова по много чему јединствена установа отворена је за јавност 1977. године након званичног даривања афричке збирке Печар граду Београду. У основи фонда МАУ је поклон збирка Веде и др Здравка Печара. Печар је скоро две деценије био југословенски амбасадор у Малију и Гани, са надлежношћу над суседним афричким земљама. Током боравка у Африци, Здравко Печар и његова супруга Веда Загорац посвећено и информисано су градили збирку афричке уметности чију основну концепцију Београђани и дан данас могу да посведоче на сталној поставци Музеја. Више него реликт из прошлости, у питању је трајно сведочанство о односима, грађењу веза и покушају креирања једне другачије слике о Африци. Имајући већ тада у виду колонијалну историју западњачког начина колекционирања афричке уметности, односно, свесни неопходности креирања једног другачијег музеја – динамичног културног центра и места размене знања и дружења – и сами оснивачи, а потом и музејски кустоси су се трудили да кроз изложбе и различите едукативне програме развију међу становницима Београда, Србије и њихових посетилаца љубав према традиционалној и савременој афричкој уметности.
Опширније...
МАУ представља нови визуелни идентитет
Решење новог визуелног идентитета Музеја афричке уметности (МАУ) заснива се на једноставној и препознатљивој, сведеној геометријској форми и шари која је веома присутна у уметностима земаља Африке, али се може видети и у дизајнерском решењу прве музејске сталне поставке. У питању је мотив цик-цак линије која симболизује ритам, кретање и ток живота. Истовремено у немирном ритму и континуитету, минималистички, а опет модерна, динамична цик-цак линија повезује прошло и будуће време и позива на активно учешће.
Рефлектујући мисиjу Mузeja и настављајући претходно установљене праксе, новим идентитетом истовремено упућујемо позив нa игру, укључивaњe, учeствoвaњe, као и дијалог, преплет идеја, искустава и сазнања. Из овог мотива изведена је типографија акронима Музеја афричке уметности, уједно и нови препознатљив, лако применљив и памтљив знак сачињен од три слова – МАУ, што је назив који је у широј јавности већ увелико прихваћен и одомаћен.
Опширније...