Važno obaveštenje
Muzej je otvoren za individualnu posetu svakoga dana (7 dana u nedelji) od 10 do 18 časova.
Molimo vas da tokom posete nosite masku, dezinfikujete ruke i držite distancu.
Za sva pitanja i informacije stojimo vam na raspolaganju na broju telefona: 011/2651-654 ili mejlu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
NEDELJA U MAU
Javna vođenja za odrasle i kreativne radionice za decu i mlade
Program „Nedelja u MAU“ organizuje se za pojedinačne i porodične posete u terminu nedeljom od 11 do 12.30 časova i podrazumeva paralelni program kustoskih vođenja za odrasle i kreativnih radionica za decu i mlade uzrasta od 6 do 12 godina.
Tokom četiri februarska termina (5, 12, 19. i 26. februar u 11 časova) održaće se stručno vođenje za odrasle posetioce kroz stalnu postavku na temu „Muzej kao čuvar priča“, dok će za decu i mlade biti priređena kreativna radionica „Slikovite priče – recikliraj i zabavi se”.
Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..
Cena ulaznice: 300 dinara
Opširnije...
Izložba
ANTIKOLONIJALNI MUZEJ
8. septembar 2022 – 31. januar 2023.
Autorka izložbe: dr Ana Sladojević
Izložbu je otvorila dr Jelena Vesić, nezavisna kustoskinja, kritičarka i teoretičarka umetnosti, predsednica Međunarodnog udruženja likovnih kritičara AICA - Sekcija Srbija.
Trenutno je u fokusu brojnih muzeja u svetu – a posebno onih koji izlažu afričku umetnost – dekolonizacija muzejskog rada. Muzej afričke umetnosti – zbirka Vede i dr Zdravka Pečara, čiji nastanak je tesno spregnut sa idejama antikolonijalizma i nesvrstavanja, tokom decenija svog delovanja otvarao je mogućnosti i za drugačije muzejske reprezentacije od standardnih postavki afričke umetnosti.
S tim na umu, oslanjajući se na prethodne dobre prakse i brojne saradnje koje je muzej od svog osnivanja imao sa kustosima, teoretičarima, umetnicima i umetnicama, ova izložba (kao deo šireg projekta muzejske rekonceptualizacije) postavlja izazov antikolonijalnog mišljenja i delovanja pred jedan muzej u nastajanju, istovremeno obeležavajući kraj jedne ere muzejskih reprezentacija.
Koncepcija antikolonijalnog muzeja je zasnovana na istoriji samog Muzeja afričke umetnosti, čiji su inicijatori, Veda Zagorac i Zdravko Pečar bili aktivni sudeonici u antikolonijalnoj borbi, pre svega tu imajući u vidu njihov angažman u vezi sa Alžirskim ratom za nezavisnost od francuske kolonijalne vlasti, koji se vodio od 1954. do 1962. godine.
Međutim, izložba nije puka istorizacija jugoslovenskog antikolonijalizma, iako se njime inspiriše kao početnom tačkom. Oslanjajući se na delovanje MAU tokom decenija njegovog rada, kao i na brojne teorijske i umetničke intervencije koje su problematizovale muzej kao takav, izložbom se teži iscrtavanju mogućih modela muzejskog rada koji bi bili zasnovani na antikolonijalizmu kao svojevrsnom afektivnom nasleđu ovog mesta.
Opširnije...
KULTURNA BAŠTINA TOPČIDERA
Šetnje „Kulturna baština Topčidera“, koje već godinama organizuje Muzej afričke umetnosti, održavaju se poslednje subote u mesecu i otkrivaju skrivene kutke topčiderskog brda, privatne i javne prostore koje baštine raznoliko nasleđe – istorijsko, kulturno, umetničko, prirodno, kolekcionarsko, itd. Kroz šetnju je moguće upoznati osam lokacija, počev od Muzeja afričke umetnosti, zatim, Arhiva Jugoslavije, Kuće kralja Petra, Legata Petra Lubarde, kuće Olge Jančić, Javni akvarijum i tropikarijum, kao i „baštinu na otvorenom” kakvu čuvaju spomenik Isidori Sekulić i skulpture u Hajd parku.
Tokom ovih šetnji možete čuti više o arhitekturi pomenutih objekata, o svojevrsnom duhu mesta – genius loci koji se kroz istoriju u određenom prostoru razvijao, o čuvenim umetnicima Petru Lubardi i Olgi Jančić, o Zdravku Pečaru i Vedi Zagorac, osnivačima Muzeja afričke umetnosti, o aktivnostima kralja Petra I Karađorđevića i njegovog sina Aleksandra u ovom delu Beograda. Pridružite nam se i saznajte otkud priča o Moši Pijade u Muzeju afričke umetnosti, šta je Petar Lubarda mislio o izradnji Đerdapa, kako je upoznavanje Henrija Mura uticalo na opus Olge Jančić, na koji način je kralj Petar živeo u iznajmljenoj vili trgovca Đorđa Pavlovića i mnoge druge istorijski zanimljive, a savremeno inspirativne priče!
Opširnije...
MAU ZA SVE, SVI U MAU
Poseban program za starije osobe
U 2023. godini nastavljamo sa programima projekta „MAU za sve, svi u MAU“ kojim se podstiče integracija i aktivno učešće starijih osoba u programima Muzeja.
Svakog prvog četvrtka u mesecu u terminu 10-12 č, kustosi Muzeja su tu da kroz raznovrsne programe približe stalnu postavku, tematske izložbe, različite oblasti afričke umetnosti i kulture, kao i istorijat samog muzeja i njegovu ulogu u našem gradu.
Za starije sugrađane organizovan je dvočasovni program koji uključuje prezentacije, vođenja kroz postavke i kreativne radionice.
S obzirom na aktuelnu epidemiološku situaciju, ograničen je broj učesnika u grupnim programima. Molimo vas da tokom boravka u Muzeju održavate fizičku distancu i nosite zaštitnu masku. Ukoliko želite da se prijavite na neku od radionica, neophodno je da nam pošaljete mejl na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. sa podacima: ime i prezime, kao i termin radionice, ili da nam se javite na fiksni telefon 011/2651-654.
Opširnije...
Muzej afričke umetnosti u Beogradu i Nacionalni muzej egipatske civilizacije u Kairu potpisali Memorandum o saradnji
Foto: Tanjug / Jadranka Ilić
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić priredio je u Palati Srbija svečani doček za egipatskog predsednika Abdel Fataha al Sisija. Ova poseta, prva posle 35 godina, okarakterisana je kao istorijski događaj za obe zemlje, a predsednik Al Sisi je odlikovan za izuzetne zasluge u razvijanju prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Arapske Republike Egipat.
Tokom svečane ceremonije između Vlade Srbije i Vlade Egipta potpisano je više bilateralnih sporazuma i memoranduma o saradnji.
U oblasti kulture, NJ.E. g. Samih Šukri, ministar spoljnih poslova Arapske Republike Egipat i dr Marija Aleksić, direktorka Muzeja afričke umetnosti potpisali su Memorandum o saradnji između Nacionalnog muzeja egipatske civilizacije u Kairu i beogradskog Muzeja afričke umetnosti.
Opširnije...
Projekat o savremenom odevanju u Africi - nove kanga i kitenge (ankara) tkanine u zbirci MAU
U muzej su nam doputovale živopisne, šarene tkanine jarkih boja iz Afrike, koje čine karakteristične materijale za izradu savremenih odevnih predmeta Afrikanaca. Dok se odeća od „kitenge“ ili „ankara“ tkanina nosi na čitavom kontinentu, „kanga“ tkanine se vezuju za Svahili kulturu, a prepoznatljive su po naštampanim porukama religiozne, političke, ili emotivne – romantične sadržine, koje služe kao vrsta popularnog društvenog medija za komunikaciju žena sa rodbinom, prijateljima, susedima itd.
Tkanine su nabavljene za muzejsku zbirku tekstila u sklopu projekta „Interpretacija kanga i kitenge tkanina“, koji uz podršku Balkanske mreže muzeja finansira Hedli trast (UK). Cilj ovog projekta, čiji je autor Aleksandra Prodanović Bojović, kustos muzejske zbirke tkanina, jeste da nabavljene tkanine posluže za razvijanje novih programa za muzejsku publiku na temu savremenog odevanja u Africi.
Opširnije...
Besplatni katalozi MAU dostupni na sajtu
Prelistajte neke od klasika u ponudi naših izložbenih kataloga koji su dostupni na sajtu Muzeja.